Text Size
Záchranařina Sutiny Atestace-S MV

Atestace-S MV

Podzimní atesty probíhaly 16. – 17. 10. 2009 u Komáří Hůrky v Krušných horách. Kromě klasického přezkoušení psovodů a psů jsme navíc vyzkoušeli vyhledání v silném horském větru se sněžením a zimním sychravým počasím. Atestací se zúčastnilo 12 psovodů a psů, ve výsledku splnilo 8 týmů.
Všichni jsme začínali nočními terény, kde na nás čekalo prohledání jedné propadlé patrové budovy a jejího blízkého okolí, s časovým limitem 30 minut. 1. hledaná osoba byla ve sklepě, kterou psi značili zakrytým a zasněženým oknem zvenku. 2. osoba byla u budovy zavalená pod troskami. 3. hledaný subjekt uvízl v prvním patře, kde zůstaly zbytky schodiště. Psovodi do budovy neměli přístup kvůli možnému riziku zřícení. I přes prudký vítr, zimu, tmu a sněžení zvládlo noční terén 10 kynologů. Čas, který jsme dostali na prohledání terénu, byl stanoven na 30 minut.

Do půl osmé ráno jsme všichni odpočívali ve společném stanu, kde většina z nás měla i své psy. Dopoledne jsme jeden po druhém odjížděli na denní terény. Čekal na nás půl kilometrový přesun, který se na pohled nezdál nijak náročným. Teprve, když jsme procházeli kolem pastvin, kde jsme zapadali až do 30 cm sněhu a chvílemi i do vody, jsme zjistili, že nám pomalým přesunem utíkají drahé minuty z celkového časového limitu 40 minut.
Téma, které bylo použité na denní část, částečně vyplývalo z praktického zásahu v Praze na Soukenické ulici. Našim úkolem bylo prověřit plášť domu z venku a následně určit, jestli se částečně zřícená budova bude prohledávat. Někteří psi ucítili pach osoby ve sklepě, jiní reagovali na vzdálený pach na střeše budovy. Všichni tedy měli postupně nalézt osobu ve sklepě, v patře a na střeše. Pokud uspěli, čekal je ještě jeden objekt s dalším nálezem. Touto prověrkou bohužel neprošli dva kynologické týmy.

Letošní podzimní atestace nebyly nejlehčí, ale daly nám spoustu nových zkušeností a hlavně další nové poznatky, jak kvalitně připravovat psy do praxe.
Kynologům se splněným atestem gratuluji a chválím i svého psa, který přes nepřízeň počasí, pracoval s velkým nasazením.

Veronika Švestková se psem Arminem.Foto: Martin Brandner

Články sutiny