Text Size
Záchranařina Sutiny Mistrovství ČR

Mistrovství ČR

Když jsem kontrolovala průběžné výsledky letošního Mistrovství ČR záchraných psů na stránkách http://www.mistrovstvi2009.zachranari.cz/index.php?idstr=32&lg=cs&idcat=32&stranka=0, zaujala mě diskuze, která tam zrovna probíhala. Vše začalo v duchu praxe versus sport. Proč záchranáři mezi sebou závodí, když poblíž spadl v Praze dům? Je zajímavé, jak lidé smýšlí o záchranářích se psy. A jak se diskuze stočila? Přešla k dotazům na mistrovství SZBK místo mistrovství České republiky, a ještě dále.
Proto jsem přenesla část diskuze i na naše stránky.

Diskuse týkající se XXIX. Mistrovství ČR záchranných psů konané v Praze 2.-3.10.2009

 

to Martina, Jindra

Quest - 07.10.09, 01:15

Ještě jednu poznámku k výběru organizace, kde chceš začít. Jak psal Jindra, tak málokde tě vezmou, pokud nemáš nějaké zkušenosti se psem, nikdo tě nebude učit, jak naučit psa sednout a zůstat, jak držet vodítko atd. To se přihlaš na nějaký cvičák, tam pravidelně choď a něco se nauč, popř. si slož nějaké základní zkoušky.
Jindra však narazil na jiný problém a to je právě to, že všechny organizace si počkají, až v SZBK s dobrým úmyslem psovoda naučí být psovodem, počkají si, zda je pes talent a jde mu to a pak si ho lichotkami, pomluvami a sliby přetáhnou k sobě, aby jim vydělával peníze (bude jezdit na mezinárodní závody a zkoušky, které při splnění zkoušky jsou honorovány) nebo jim bude zvyšovat prestiž, protože si na stránky napíšou, jak mají pouze kvalitní psy. To je hodně nefér, že?

 

to Jindra

Quest - 07.10.09, 01:05

Jindro, to je to slovíčkaření o kterém mluvíš a polemizovat se dá o všem. Hodnocení našel-nenašel je sice krásné, když se to řekne nebo napíše a zní to nádherně logicky, ale zkoušky jsou od toho, aby prověřily, na jaké úrovni ten pes je. Nemáš pravdu v tom, že nezáleží na tom, jak to pes označil. Je velký rozdíl, zda pes zachytí pach, dojde po něm co nejblíže ke zdroji a přesvědčivě ho označí tak, že psovod může co nejpřesněji určit, kde a jaký subjekt se nachází. Jestli jsi někdy kopal v sutinách, tak víš, že i dva, tři metry vedle znamená pro vyprošťovací četu hodně práce a může se stát, že osobu minou a v důsledku označí tvé značení jako falešné.
To samé je s intenzitou a vytrvalostí značení (štěkání). Pokud pes třikrát blafne, začne se tam motat jako vítr v bedně (ty na něj kolikrát v tu chvíli ani nevidíš), tak nevíš, na čem jsi a musíš tam poslat dalšího psa na překrytí (což se děje stejně) a pokud ten udělá to samé, tak kde jste? Proto při zkouškách je potřeba hodnotit i kvalitu nalezení a značení.
Určitě namítneš, že u vás hraje velkou roli i čas, za který se subjekty naleznou. Opět to zní logicky, ale opět se vrátím k tomu, značení. Pokud bude pes nervák a začne ti řvát při prvním náznaku pachu, tak jsi sice nádherně rychlý a vypadá to pro laika jako špičková práce, ale pokud to ten pes neudělá důsledně (čímž stratí nějaký čas, řádově minuty) tak ztíží práci vyprošťovací četě (viz dříve v textu) a tím se zdrží ne o minuty, ale o desítky minut nebo i o hodiny (a takové případy se staly). Takže rychlost ano, ale na za každou cenu, což pokud je to podmínka zkoušky, tak tě nutí to dělat. A sám víš, jak se to cvičí, prostě štěkej hned, jak narazíš na první pach. Nejlepší v tomto bývají psi, kteří, jak jsem psal, jsou hodně vznětliví (nerváci), ale ty zase mívají velké problémy se zvládáním stresu.
To samé je s tou pochvalou. Opět to zní krásně populisticky, proč neodměňovat a nechválit při zkouškách, tím si kazím psa. A čím ho kazíš? Tím, že s kvalitně vycvičeným psem, který má dostatek tréninků a zkušeností, jde jednou za čas na zkoušky, na které je řádně připraven a ty ho neodměníš věncem buřtů? Tím ho nemůžeš kazit (pokud to nepokazíš jako psovod). Naopak, je potřeba psa vystavit i nějaké změně a trochu tlaku, vždyť při zásazích je vystaven hodně velkým stresům, které zmírníš právě těmi odměnami, chválením atd. to je v pořádku, ale pokud ho tam pošleš bez nějaké přípravy a zvyklého na samé chválení a zacházení jako v bavlnce, tak se ti tam sesype a ty budeš koukat jak vyvoraná myš a tvrdit, že ti to nikdy neudělal.
Takže je potřeba si definovat pro koho a pro co zkoušky jsou a pak na tom stavět své argumenty.

 

to Martina, Quest

Jindra - 06.10.09, 20:34

Martino, obavam se, ze pro zacatek ti nezbyde nic jineho, nez vstoupit do nejake SZBK, jelikoz ostatni slozky vetsinou pozaduji pro prvni vstup jiz jistou vycvicenost psa a zkusenosti psovoda a te bez pomoci nedosahnete. Takze to je opravdu jednoduche, SZBK je jedina cesta do tohoto kolotoce pro uplneho zacatecnika. Bohuzel :-(
Jinak doporucuji si najit kontakt na nekolik brigad, kam to mas relativne blizko a domluvit se s nimi na moznosti navstivit jejich trenink, videt o cem to je a mit moznost probrat spoustu veci ve vecne diskusi na zivo s lidmi. Nevyhoda jakekoli Diskuse na netu je mnohdy slovickareni a nepochopeni, ale to je logicke a vychazi se same podstaty psaneho pisma. Myslim, ze te zadny vycvikar neodmitne, kdyz se budes chtit jen seznamit a pokud ano, tak aspon budes vedet kam ani nechodit :-)

Pro Questa, nezlob se na me, ale rad SZBK neni o praxi. Ano je ji bliz nez rad IRO (ten je opravdu sportovni az prehnane), ale do praxe ma daleko a je jedno, jestli se psem muzes chodit jak chces, jake tereny se pouzivaji (mimochodem, nevsiml jsem si extra zasadnich rozdilu mezi tereny pouzivanymi pro IRO a SZBK), nebo jestli jsou dva specialy a z toho jeden v noci. Jedine co praxi trochu priblizuje je neznalost poctu osob ve specialech a celkova delka zkousky, ktera tym proveri. Ano, zkousky SZBK jsou jiz pomerne tezke na slozeni, coz jeste pred dvema lety ve starem radu nebylo.

Ma to ale jedno velke ALE. A to pomerne proste a to veta primo z radu "Minimální vzdálenost mezi použitými úkryty je 20 kroků". Myslis ze se v praxi lide schvalne schovavaji minimalne dvacet kroku od sebe ?? Nebo ze v praxi nebudes moct odmenit sveho psa po nalezeni osoby napr. pamlskem, jak je to i v radu SZBK, takze vlastne demotivujes kazdou zkouskou sveho psa a cim je narocnejsi, tim dele nasledne znovu davas psa dohromady, protoze v treninku odmenujes a najednou po nalezu nic, maximalne slovni pochvala a drobne pohlazeni ??
Jsou rady, ve kterych se tyto veci vubec neresi, maji stanoveno, ze psovod taky nevi kolik lidi hleda, maji i dva specialy, pri vyssich zkuskach, muzes psa klidne odmenit, stejne jako bys to udelal pri zasahu a hlavne se hodnoti "Nasel - Nenasel", zadne body dolu za to, ze pes kolem osoby poskakuje, steka prerusovane, kousek poodejde apodobne, jako je to i v radu SZBK, proste pes oznaci, psovod najde a nahlasi nalez a jde dal hledat, nez ma procisteny teren, stejne jako by to udelal v praxi.

Kazdopadne, je to vse o slovickareni, ve sve podstate to pisu Martine :-)

 

Janě

Martina - 06.10.09, 11:46

Chápu, že v každé skupině s více lidmi si nemusíme vždy všichni rozumět v názorech, v chování atd. Proto se snažím ptát protože mi určitě odpovídají lidé, kteří v takových skupinách jsou, chtěla bych co nejvíc eliminovat nedobré důsledky špatného výběru, a v první řadě bych chtěla do organizace, jejichž činnost se nejvíc přibližuje tomu co chci.Nikdy jsem v žádné nebyla, mám trošku potíže s autoritama, které považují své rozhodnutí za to jediné správné i když pro většinu ostatních je utlačující. Samozřejmě tohle nemohu zjistit tady, ale když budu v té která je mi svým zaměřením nejblíž, to ostatní se dá rozumnou komunikací a moudrostí zvládnout.

 

to Jana

Quest - 06.10.09, 11:41

Co takhle zkušební řád IPO-R a zkoušky RH-TA, RH-TB, RH-FLA, RH-FLB; RH-LA, RH-LB. RH-LC - prostě všechny zkoušky podle mezinárodnícho zkušebního řádu, kde se někdo hledá. Námitka může být, že není dán přesný počet osob u zkoušky, ale to se dá odvodit od času, který je na daný speciál určený.

Hlavně ale šlo o to srovnání: pro sport nebo pro praxi. Těch příkladů, které ukazují na to, že právě řád SZBK je určen více pro praxi je více, ale to už jsou takové podrobnosti, že méně zkušený to težko pochopí (např. pohyb po terénu, druhy úkrytů, typy subjektů atd.). Ono nestačí si řády pouze přečíst, ale taky podle nich cvičit a na ty zkoušky nastupovat. Těžko se to pak vysvětluje.
Pokud se na tyto dva řády koukneme z jiného hlediska, tak u SZBK jde více o spolupráci psovoda se psem a IPO-R je hlavně o samostatnosti psa. A hlaví myšlenkou záchranné kynologie přeci je, že člověk do týmu psovod-pes vkládá svůj mozek a pes svůj nos. Tím nechci snižovat samostatnost psa, která je důležitou součástí každé práce, ale stoupnout si před třípartový barák a čekat, že pes ho proběhne úplně celý a opravdu nikde ho neopomene prohledat, je dost naivní, zvlášť, když se kolikrát v budovách pořádně neorientuje ani člověk.

Jinak s tím vstupem do nějaké organizace je to pravda. Nechat se přesvědčovat pouze tím co je naspáno na netu, je dost zavádějící. Vždyť stačí mít trochu \"básnické střevo\" a zcela přesvědčivě, bez nepravdivých informací, je možné doporučit např. jezevčíka jako ideální plemeno pro záchranařinu (je malý, tím pádem se všude dostane, dobře se transportuje, málo toho sežere, což se hodí při delších akcích, je houževnatý atd, atd.) a přitom to tak zdaleka není, jen se zamlčí další podstatné informace. A tak to je z každým doporučením a přesvědčováním. Je potřeba si udělat svůj obrázek na základě vlastní zkušenosti.

 

Re Quest

Martina - 06.10.09, 11:18

Dobrý den, neviděla jsem ten film, jen pár ukázek, takže vím koho sl. Kocurová hrála. Poslední děkování Filipovi jsem myslela jako ironii, ze začátku se mi snažil radou pomoci, v posledním emailu trochu ujel, nebudu ho tady přece shazovat, byla to jeho reakce na můj email, kde jsem psala o výběru a přátelství. Třeba ho někde v podobné organizaci zklamali, nevím. Tohle mě nemůže rozhodit,jestli jste viděli tolik bolesti, nemoci a samoty jako já, téhle hlouposti by jste se jen zasmáli.Ale dík za upozornění:-))
To ostatní je pro Jindru, a věřím,že i když každý z Vás má jiný názor, bude případný dialog mezi Vámi důstojný záchranářů, vaše reakce vyvolaly zřejmě moje otázky, nemyslela jsem to zle, jen vše co mě k tomu vedlo jsou situace které se staly v krátkém časovém úseku. Já se jen občas zase na něco zeptám.

 

Jiné zkoušky - to Quest

Jana - 06.10.09, 10:58

Já bych se chtěla zeptat, o jakou zkoušku se jedná, kde je poslušnost, dovednost a jen jeden speciál, kde se předem ví, kolik se bude hledat lidí? Já jsem asi ještě na takovou zkoušku nenarazila. Hledám hledám, však marně. Můžete mi to upřesnit?

Jinak Martině doporučuji vstoupit do nějaké organizace, zkusit to a ona pak tohle všechno časem pochopí sama. Já jsem byla taky tak hrozně naivní. Nemyslím to vůbec ve zlém. Člověk si to musí zažít sám, musí si tím sám projít, aby pochopil.

 

to Filip, Martina

Quest - 06.10.09, 10:32

Martino, než začnete opravdu děkovat někomu za rady, tak se podívejte na ten film, abyste věděla, kdo ta delegátka byla :).
Jindro, jste úplně vedle s tím jaké je zaměření zkušebních řádů. Dle čeho soudíte, že SZBK má řád spíš na sport? Porovnejte si například IPO-R a řád SZBK. Kde jsou dva speciály, které prověří víc jak jeden, zvlášť když nevíte kolik a v jakém poměru máte schované subjekty (záměrně říkám subjekty, protože se hledají i vzorky mrtvého pachu) - v SZBK. Nebo si myslíte, že je víc pro praxi dělat poslušnosti a dovednosti a pak jeden speciál, kde máte předem daný počet lidí?

Co se týče nasazení, tak si nějak nevzpomínám, že do zahraničí byli povoláni psovodi (dobrovolní) jinak než přes SZBK nebo IRO. (nepočítám, že se někdo vypravil na vlastní pěst ...). Na tuzemská nasazení přes hasiče se bez jejich atestů nedostanete, takže pouze tam, kde je povolání iniciované jinak a to je už o jiných spolupracích. Otázkou spíš zůstává úspěšnost těchto nasazení a jejich profesionalita. Na nasazení v rámci SZBK se dostanou opravdu ti nejlepší v dané chvíli a je možno vybírat z cca 500-ti psovodů a psů a ne, že v malé organizaci chodí na zásahy ti, kteří ji vedou a jejich "podržtašky".
Matrino, z toho vyplívá, že pokud se chcete dostat na zásah a nemáte dobře připraveného psa, tak v SZBK to fakt jde těžko.

Jindro, hodnocení vztahů nebo struktury v jakéko-li oragnizaci je dost odvážné. Např. v čem vidíte špatnou strukturu v SZBK? Tam to nejde dělat jako v organizaci, kde je papírově 30 lidí, ale opravdu fungujících max.10. Tam se nějak dohodnou (a to taky ne vždy, i takové spolky se rozdělili, že?), ale v tak velké organizaci, jako SZBK je potřeba fungující systém. Mimochodem, tak jak to funguje v SZBK, tak obdobně je to zařízeno i v jiných velkých organizacích či firmách. Je to jaksi osvědčené a funkční.

 

re Jindra

Martina - 05.10.09, 22:11

Konečně jasná odpověď na otázky, které potřebuji vědět, už jsem si říkala, že mi není rozumět nebo se ptám čínsky:-))), vždyť o tom mluvím, jde mi o to, když budu cvičit, pracovat, a zlepšovat profesionalitu a budu mít kvalitního psa, chci pomáhat a mít k tomu nejblíž.ne většinou sportovat nebo závodit. Tak jako hraní, vím že nebudu doma drkat na harfu jen pro sebe, ale věděla jsem, že když se to naučím, budu chodit hrát lidem, kteří to potřebují. Jindro díky, pokud zjistím, že malá je dobrý pes, budu usilovat o členství v organizaci, kde bude největší šance pomáhat, proč bych to proboha jinak dělala. Když v té organizaci mi přátelé a profíci pomohou, půjdu dál, naučili mě neustupovat před potížema a vydržet.Jestli SZBK byla a je nejdéle působící organizací, ale se stále stejnou strukturou jako teď, co řekl jindra, už chápu proč je tolik nových nebo jiných organizací. Když nemohou lidi využít to k čemu psa cvičí, tak potom je docela správné že odejdou, nebo založí tu, kde to možné je.
Opravdu díky

 

re Filip

Martina - 05.10.09, 21:48

O filmu jsem slyšela, ale neviděla, tyto typy pořadů nejsou moje parketa.
Raději koncerty, nebo u osamělým starouškům zahraje na harfu. mám jen životní filosofii, kterou mi vštěpoval už můj otec, a i můj přítel, který léčí nemocné víme jak je důležité mít vedle sebe dobrého přítele. Měj se hezky a děkuji za dobré rady.

Re Martina

Jindra - 05.10.09, 21:44

Martino, kazda organizace ma vetsinou i svuj zkusebni rad, ktery je zameren bud vice na sport (SZBK) nebo na praxi (vetsinou ostatni). Ne že by se pres SZBK nedalo dostat na prakticky zasah (mimochodem oba dva atestovani psovodi, kteri se ucastnili toho mistrovstvi zaroven prohledavali i na miste nestesti), ale ta pravdepodobnost neni zase az tak velka a po case mozna sama zjistis, jake pomery v SZBK vladnou, presneji jak jednotlive brigady v krajich funguji, jelikoz je to v kazdem kraji dost odlisne. Mozna i proto spousta lidi postupne odejde ze SZBK, jelikoz zde nevidi sanci realne vyuzit kvality sveho psa v praxi, coz mu naopak ostatni slozky mohou umoznit spise, nebo jsou cleny nekolika slozek zaroven a ucastni se akci podle potreby a vycvicenosti sveho psa.

 

re Martina

Filip - 05.10.09, 21:33

MČR je tolik, kolik jich lidé chtějí, nechal bych tomu volný průběh. Podle toho co se psalo, tak na tom zásahu bylo psů dost a udělali tam kus dobré práce, který je ve výsledku přínosem pro všechny kynology záchranáře, i když si to možná někteří neuvědomují.

Pokud jde o tvůj příspěvek k výběru organizace, tak mi silně připomínáš jednu postavu z filmu "Účastníci zájezdu", tu delegátku :-)))))

 

re Filip

Martina - 05.10.09, 21:14

No přece, když někam přijdeš a chceš tam být pořád, tak si najdeš spoustu kamarádů,a kamarádi si pomáhají a jsou vzácní a když už je najdeš a věříš jim a oni tobě, dají ti spoustu zkušeností, pomáhají aby ses dostal třeba na mistra. tak je neopustíš jen proto, že se ti něco nelíbí. Tak už od začátku si vybereš tu organizaci, kde jsou lidi i struktura zaměřená nejblíž té tvojí třeba trošku vysněné cestě. nikdy jsem v žádné organizované skupině nebyla, ale když už se lidé rozhodnou být záchranáři, tak v první věci musí přece být, že si pomáháme, jsme spolu a věříme si, spoléháme že nám kamarád a jeho pes kryjou záda, když je potřeba půjde s námi do boje, řekne vtip když máme bolest. Myslím, že v takové organizaci je přátelství jako obloha a přátelé jsou hvězdy, někdy se schovají za mraky, ale i když je nevidíš, víš že tady jsou, že existují.

 

MČR

Martina - 05.10.09, 21:01

Jen si myslím, že když jsou všichni stejně v IZS tak to je MČR záchranných psů, tak by stačilo přece jedno, protože všichni přece cvičí psy aby pomáhali a zachraňovali, a i když bylo při té katastrofě hodně psů, kteří pomáhali, určitě by tam byli všichni ti kteří byli v té době na závodišti SZBK a nemohli jet protože měli ještě jedno mistrovství a unavené psy. (to tady psala už jedna paní)Asi to říkám blbě, vím že ta situace se už nikdy nemusí opakovat, ale nedovedu si představit, jak asi bylo těm, kteří závodili a mohli přitom dělat to co vlastně každý záchranář chce - zachraňovat.

 

re Martina

Filip - 05.10.09, 20:54

Martina: A proč by se to nedělalo? Je to přece koníček, který dělá většina lidí za své peníze, tak proč ho dělat někde, kde to člověku nesedí? Je lepší mít trochu širší rozhled, než se někde zahrabat a pak se mračit na ostatní kolem :-P

 

Pro Filipa

Martina - 05.10.09, 20:38

Je mi líto, ale vážně jsem, jen už ve škole jsem svými otázkami přiváděla profesory k bolestem hlavy.
Napsal jste mi co mi pomůže v lepším pochopení, :))tak se jen ptám na to co nechápu. Já vím jste profíci, vy tomu všemu rozumíte, ale ten, kdo v té či oné organizaci není tak je opravdu zmatený:(Víte jak jsem ráda, že jste ochotní povídat si a odpovídat na moje hloupé dotazy.Chtěla bych se tomuhle směru věnovat a jak se těch všech organizacích vyznat? Vždyť, když něco dělám s nasazením a pořádně, tak proto, že chci pomáhat a aby se mnou bylo počítáno, aby o mou prácí byl zájem a byla jsem potřebná nejen do počtu v organizaci.Jen mám zmatek ze všech mistrů záchranářů a z tolika organizací. Našla jsem 3 o kterých budu více číst, protože k nim budu mít blízko. Jihomoravská, Vysočina a jihočeská. Jak mám vědět v tom všem kterou. Přece nebudu přecházet z jedné do druhé, to se nedělá:-))

 

Martina

Filip - 05.10.09, 20:02

Martino, Martino, že vy nejste žádný začátečník? :-)))) Dva mistry nemáme, protože jeden vyhrál Mistrovství složek IZS ČR a druhý toto mistrovské klání SZBK.

Až někdo uspořádá MČR jako OPEN závod, tak možná pak ?

 

for Quest

Filip - 05.10.09, 19:54

\"jsou složeny (nebo alespoň založeny) lidmi, kteří působili v SZBK,\"

A co z toho plyne? Snad jen, že už tu není komunismus, jedna politická strana, jeden Svazarm, a jeden Svaz. A to je fajn.

 

MČR

Martina - 05.10.09, 19:24

Teď jsem dočetla o záchranařině na stránkách, které mi doporučil Filip, pár nejasností jsem si objasnila. Na stránkách jihomoravské organizace jsem našla že máte pravdu, taky mají mistrovství, ale tam bylo hodně různých organizací. To je asi ono"měření sil"To jsou teď 2 mistři ČR záchranných psů?Nezlob te se, nejsem profík, mám prvního 2,5 měsíčního mrňouse s obrovskou chutí něco hledat a velkou radostí když schovanou věc najde, a protože i já pomáhám těm méně šťastným, myslela jsem, že v tomhle druhu výcviku bychom mohly něco dokázat. Mám ještě dotaz, na těch stránkách jsem četla, že pes vyhledává, zasypané, ztracene, utopené i už neživé. Tohle všechno může dělat jeden pes?

 

MČR

Quest - 05.10.09, 18:50

Mistrovství ČR záchranných psů je název nejvyšší soutěže v rámci SZBK ČR, která je pořádána již po 29-té. SZBK ČR je totiž jediná organizace (nejenom první), která má zastoupení ve všech 14-ti krajích ČR a není tedy pouze místní organizací, ale celorepublikovou. Mistrovství probíhá podle zkoušky ZZP3, která je nejvyšším typem zkoušky ve zkušebním řádu SZBK ČR.
Pro "změření sil" mezi psovody z různých organizací existuje závod Mistrovství IZS.
Pro doplnění, mnoho organizací, které vyjmenoval Filip, jsou složeny (nebo alespoň založeny) lidmi, kteří působili v SZBK, kde získali své zkušenosti a pak si založili svou organizaci (a je jedno jaká je k tomu vedla potřeba - ekonomická, osobní, atd).
Na toto téma bylo již napsáno hodně a každý si obhajuje svou organizaci a smysl její existence.

 

???

Martina - 05.10.09, 18:37

Chyba: Kteří NEJSOU ze SZBK, taky mohou být mistry ČR

 

???

Martina - 05.10.09, 18:35

Na ty stránky se určitě kouknu, snažím se věnovat všemu o co se zajímám s celým nasazením., takže jsem vděčná za každou radu.
Takže tolik organizací se věnuje zachranářské kynologii, v tom případě nemělo by se tohle mistrovství Mistrovství SZBK? z těch ostatních co tady Filip vyjmenoval tam nikdo nebyl. Jak potom může být mistr ČR? To je přece mistr SZBK. Je to zmatek a omlouvám se za upřímnost, ale bude mi trvat asi dlouho než tohle zcela pochopím.Jasné je že jedna a jedna jsou dvě. Soutěží záchranáři ze SZBK, tak mistr SZBK.Ti ostatní, kteří jsou ze SZBK a nesoutěžili taky mohou být mistry. Určitě.

 

for Martina:

Filip - 05.10.09, 17:27

Pro lepší přehled o záchranařině v ČR mrkněte na článek:
http://beauceron.cz/index.php?odkaz=vycvik/sport&id=24

Záchanařině se věnuje SZBK ČR, KZJ ČR, ZBK JMK ČR, několik SDH, Horská služba, Policie ČR, Armáda ČR, Městská policie Praha a Ostrava, ČČK... tolik tedy k použití názvu MČR na akci přístupné jen pro členy SZBK ČR o.s.

 

Děkuji

Martina - 05.10.09, 16:21

Ptám se na různé věci, protože i když si přečtu spoustu, zde dostupných materiálů pořád vím, že nic nevím. jsem z Prahy, ale brzy se budeme s přítelem stěhovat do jižních čech, už od školy navštěvuji dětské domovy, či důchodce atd. po ukončení školy a získání existenční jistoty jsem si konečně mohla koupit psa(do té doby bych se mu nemohla plně věnovat)zatím se batolí malá retrívří holčička u mých nohou, ale nechci z ní mít gaučového lenocha, ale budeme pomáhat obě dvě, aby pomohli tam, kde umírá i poslední naděje. Proto mi bylo těžko, když jsem tohle vše tady četla, a nikde jinde tahle diskuse, kde by mi praví záchranáři odpovídali není. Přítel mě v tomto podporuje, proto se tolik ptám.

 

to Martina

Quest - 05.10.09, 15:23

Martino, atesty na které se ptáte jsou atesty HZS ČR (hasiči), které však nejsou jediné. Je to přezkoušení psů, kteří jsou pozváni (na základě vlastní přihlášky), zda jsou schopni být nasazeni.
Takovéto atesty (zkoušky) však mají i jiné organizace (IRO, SZBK ČR, Horská služba ... aj.), které se záchranným výcvikem zabývaji.
Je pouze otázkou, na jaké úrovni, s jakými kynologickými znalostmi a zkušenostmi jsou takové zkoušky (atesty) pořádány a jakou mají vypovídací schopnost.

 

mistrovství

Martina - 05.10.09, 14:50

Našla jsem že SZBK má pohotovostní jednotku, která je připravena kdykoli zasáhnout, když mohouu kdykoli zasáhnout tak musí mít ates, přece jinak by je nemohli povolat? Nebo v pohotovostní jednotce jsou lidi kteří atest nemusí mít?

 

Mistrovství

Martina - 05.10.09, 13:58

Našla jsem že SZBK je Svaz záchranných brigád kynologů. Takže na Mistrovství ČR soutěžily jen některé brigády? Asi tomu nerozumím, omlouvám se ale mám účetní firmu a jsem zvyklá jít do důsledků. Chápu, že mi to nemusíte vysvětlovat, založila jsem si firmičku nedávno, těsně po ukončení školy, a stále se ještě učím. Jen jdu k jádru věci. Děkuji

 

Mistrovství

Martina - 05.10.09, 13:47

Přeji dobrý den, řekla jsem si, že si chvíli odpočinu od účetnich dokladů, které mi podnikatelé donášejí,někdy v příšerné stavu, a podívám se jestli tady najdu opět nějaké reakce. Vidím, že "noname" se taky ptá? Nevím jestli nám někdo odpoví. Jak jsem řekla jsem laik, takže na tomto mistrovství byl SZBK, v tomto svazu je přece zahrnuta celá ČR proto MČR! nebo ne?

 

Počet psovodů s atestem na MR

noname - 05.10.09, 12:21

Jen pro upřesnění. Na MR ČR byli DVA atestovaní psovodi ve specializaci v sutinovém vyhledání. Jinak mezi ostatními soutěžícími bylo několik čekatelů, které atestační zkoušky teprve čekají, tj.mají podanou žádost. Jen se na ně dostat a splnit je. :-)

 

Počet psovodů, kteří mohli být nasazení z řad závodníků = jeden

noname - 04.10.09, 19:17

Přehled atestovaných kynologů k sutinovému zásahu v ČR:
http://www.hzscr.cz/clanek/kynologie-v-integrovanem-zachrannem-systemu.aspx

Porovnáním s výsledkovkou zjistíte, že i když se tu píše o možném nasazení psovodů z MČRSZBK, tak z 20 účastníků má plněný atest jen 1 psovod - a to je opravdu k zamyšlení, ale pro někoho jiného.

re

noname - 04.10.09, 18:32

Markéto, něco si o tom přečtete, než tu začnete zapalovat emoce, zdá se, že jste mimo o dost víc než průměrný český záchranář, a to je co říct.
Že jsou na místě psovodi o tom se všude psalo i mluvilo a nebyla tam jen MP, i když ta tam byla v první. největším počti, a až do konce, což je logické, když jsou profíci!

 

Něco na vysvětlenou

noname - 04.10.09, 18:26

Několik podstatných informací
- praktického nasazení se mohl účastnit pouze pes, který má platný atest GŘ-HZS ČR pro specializaci Sutiny
- psovody povolává KOPIS HZS (nikoliv policie, ani nikdo jiný), dle seznamu atestovaných kynologů
- psovodi s atesty byli povoláni na místo hned po vzniku události a to tak, že na místo vyráželi ihned (opravdu ihned, protože je to jejich práce, takže mají psa u sebe a nemusí se nikde uvolňovat) 3 ATESTOVÁNÍ PSOVODI SE 4 PSY, toho času na území Prahy a všichni se přesouvali pod majáky
- na místě byla trojice atestovaných psovodů se 4 PSY cca 40-45 min. po pádu domu, tedy daleko dřív než je v ČR běžné a dřív, než bylo možné jejich nasazení
- dál byl na místo povolán i 4. PSOVOD (5. PES NA MÍSTĚ), také z Prahy
- takže na prostor cca 10x20 m? bylo k dispozici 5 psů, což je zcela nad běžné poměry
- tyto týmy pracovaly dle potřeb hasičů
- psovodi se v nasazení střídali a na místě proběhla i jejich částečná obměna během soboty, kdy dorazili DALŠÍ 2 PSOVODI, kteří částečně vystřídali ty z pátku
- CELKEM NA MÍSTĚ TEDY HLEDALO 7 ATESTOVANÝCH PSŮ (5x MP, 1x SZBK, 1x ZBK JMK) A NOSTOP BYLI NA MÍSTĚ K DISPOZICI
- PSY VÝRAZNĚ POMOHLI PŘI HLEDÁNÍ TÍM, ŽE OZNAČILI SPRÁVNÁ MÍSTA, COŽ POTVRZUJÍ I SAMI HASIČI
- většina nasazených psovodů (Linda, Filip, Cvachová) patří k těm nejlepším v ČR, viz jejich umístění na MČR IZS, MS IRO a jinde
- jediný kdo je z Prahy a má atesty Sutiny a nebyl povolán, je E. Němec, což je vcelku logické, protože těžko bude HZS povolávat na zásah někoho, jehož pes právě vydal svoje síly na závodech tohoto MR SZBK (bohužel, smůla, nic osobního)
- a ještě bych dodala, že nehápu, jak můžete mistrovství vaší organizace, vydávat za MČR, když se nemohou účastnit psovodi, kteří nejsou ve vašem spolku???
- když má mít někdo po právu titul Mistr ČR, měl by se poměřit se všemi, kdo v ČR tohle cvičí a ne jen s částí z nich, to jen na okraj

 

Martině

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript - 03.10.09, 20:20

V záchranné kynologii nejde o to, jestli je někdo profesionál (tedy za tuto činnost placený) nebo dobrovolník. Hasiči musí svému řemeslu dobře rozumět a musí splňovat fyzické a psychické standardy. Podobně jsou na tom kynologové, kteří chtějí do praxe, tudíž chtějí jezdit na zásahy. Musí mít dobře připraveného psa, musí mít fyzickou odolnost a musí splňovat podmínky po zdravotní a psychické stránce. My jako dobrovolníci máme jisté výhody (nemusíme do praxe, když se na to necítíme nebo pes není odolný vůči stresům apod.), profesionálové musí! a musí nést všechnu psychickou zátěž s tím spojenou (včetně výplaty, protože to živí jejich rodiny). Hodně kvalitních psovodů, kteří jsou mimo jiné i dnes na MČR, nemá atesty, protože jim to neumožní zaměstnavatel, rodina, finanční poměry nebo například dokonalé zdraví. To, že nemají atesty, však NESNIŽUJE jejich kvalitu. Zviditelňují práci atestovaných, připravují mladé psovody a psy. Zkrátka jsou v našem systému nepostradatelní. Všem tímto gratuluji k výsledkům a přeji mnoho úspěchů do budoucna.
A dále – není pravda, že na zásah nebyli povoláni kynologové! Byli, a byli tam během krátké chvíle. Jen nebyli ze SZBK ČR, ale od MP Praha. Což nevadí, důležité je, že již hasiči využívají psy, a tudíž naše práce má smysl!!!
P. S.: Jestli se chcete dozvědět více o systému zařazování kynologů do záchranných prací, koukněte do sekce „Odborné publikace“ na www.working-dogs.eu.

 

Marketě

Martina - 03.10.09, 18:42

Jsem ráda, že můžu chvíli diskutovat s člověkem, který dle mého soudu se záchranařinou asi zabývá. Nenapadlo by mě sem psát, ale jak řekl jeden pán tady, souhrou náhod se stalo, že se záchranáři dostali do popředí, i když ne u každého tak jak by si přáli.Jsou v SZBK určitě otázky na které nikdo nedovede odpovědět, myslím ale, že každý z rozhodujících osob by měl mít na paměti jedno. Když jde o lidský život musí pomáhat ti, kteří mají největší šanci při jeho záchraně.

 

Martině

Markéta - 03.10.09, 18:13

Ano, v tom se shodneme. Bohužel to tak není. Psovody SZBK musí v tomto případě povolat na místo zásahu policie nebo hasiči. Pokud ti tak neučiní, pak se psovod do sutin prostě nedostane, prostě ho nikdo za tu pásku ohraničující místo neštěstí nikdo nepustí

 

Nejen Martině

Markéta - 03.10.09, 18:07

Čímž jsem chtěla říct, že pokud děláte zcela dobrovolně něco, z čeho mohou mít užitek i ostatní, tak Vás prostě mrzí, že lidé, kteří o problematice nic neví píšou příspěvky typu:
Zklamali !

Jak zvláštní ?
Elita SZBK, místo zachraňování raději závodí.

realita místo cvičení
Radši mazejte do Soukenické...

A pak člověk možná reaguje tršku přehnaně

 

Markétě

Martina - 03.10.09, 18:00

Děkuji za odpověď, jsem možná tošku \"šťoura\" ale to, že tito lidé dělají záchranařinu dobrovolně, jako svůj koníček a jejich profese je mnohdy úplně jiná, to přece neznamená, že jsou oni nebo jejich psi horší než profesionálové ? Myslím si že spíš naopak, protože když tomu obětuji čas, peníze, věnuji úsilí bez jakékoli náhrady, musí to být většinou lidi, kteřísi zaslouží naši pozornost, zaslouží si aby jejich profesionalita byla brána vážně.

 

Diskuse 2

Magda - 03.10.09, 17:47

Otevřela jsem diskusi a s údivem sleduji, že se zde nic nezměnilo. Ne-zachranář je tady záchranáři opět mírně zesměšňován - viz. (pro chytráky, kteří neví co je zkratka IZS)Jiný názor,nebo otázka, od laika, to je důvod k posměchu. Když přijde k nám do lékárny člověk, který se bude ptát na věc které nerozumí, nebo bude mít výtku proč mu tento lék nepomohl když měl, kdybych ho ztrapňovala tak jako někteří záchranáři nás laiky zde, už bych byla bez zaměstnání. Buďte zdrávi a mnoho ůspěchů v budoucnu.

 

Martině

Markéta - 03.10.09, 17:42

Ano, i já si myslím, že je pozdě teprve teď na zásah v Soukenické přizvat záchranáře. Bohužel to není chyba SZBK. Co se týče počtu atestovaných psovodů na mistrovství nic nevím, ale je pravda, že členové SZBK se výcviku věnují ve svém volném čase a je to jejich koníček.
pro Vaši informaci kopíruji text z http://www.zachranari-praha.org/
Členové brigády pracují dobrovolně bez náhrad za vynaložený čas.
Jsme občanské sdružení, v němž si všichni členové hradí výcvik a krmení výhradně ze svých prostředků.
Členství všech příslušníků brigády je zcela dobrovolné. Výcvik i reálné nasazení provádí každý psovod s vlastními psy a na vlastní náklady.
Pokud by Vás to zajímalo více, pak kompletní stanovy SZBK najdete zde
http://www.zachranari.cz/index.html?str=normativy

 

MČRZP

Martina - 03.10.09, 17:22

Reaguji na otázku položenou p.Broňkem, ano já si myslím že je pozdě, vždyť na MR musí být přece ti nejlepší, proč je tedy nepožádat o pomoc, tito psi a psovodi ví co mají dělat v situacích jako je tato. Mám ale jako laik jednu otázku, sl. Veronika psala o atestech a nasazeních. Takže, na MČRZP se dostanou jen ti nejlepší, se zdravými psy, lidé, kteří se věnují záchranářině s nasazením s vůlí pomáhat druhým. Jak je tedy možné že na tomto mistrovství jsou jen DVA atestovaní psovodi? To je tak málo kynologů záchranářů, nebo v je v těchto organizacích více těch, kteří záchranařinu berou jen jako únik od stereotypu všedních dnů ? Pokud ano, omlouvám se za upřímnost, ale neberou také čas a sílu těm psovodům, kteří tuto činnost povýšili na poslání ?

 

Proč kamenovat...

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript - 03.10.09, 17:00

Padají tu silná slova na adresu neschopných záchranářů. Bohužel od lidí, kteří vůbec netuší, jak IZS v Česku funguje. Každý záchranář sedí v případě neštěstí u televize a kouše si nehty... včetně záchránářů s atestem, kteří pravidelně jezdí na společná cvičení hasičů a ostatních složek IZS (Integrovaného záchranného systému vysvětlivka pro chytráky). Bohužel výzva k pomoci při skutečné akci přijde spíš ze zahraničí než z Česka. Po celou dobu posledních pěti let, kdy jsem působila ve výboru karlovarských záchranářů, jsem tyhle paradoxy sledovala a s politováním konstatuji, že se ani nadále nic nemění.
Takže snad jen medializace záchranních činností, ať už cvičení, zkoušek, nebo mistrovství by mohla pomoct tomu, aby se s námi začalo počítat.
Takže všem účastníkům XXIX.mistrovství držím palce........ a flatinkám ještě o drobátko víc ;-)

 

Psi v praxi

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript - 03.10.09, 15:40

Pro ne-kynology a ne-záchranáře: Při neštěstí jako je to včerejší v Praze, je potřeba záchranných kynologů se psy. V ČR je vypracován systém, díky kterému se tito psovodi a psi nasazují. Psovodi, kteří mohou prohledávat sutiny v praxi (a nesou za to i zodpovědnost), musí projít atestacemi Ministerstva vnitra. Podle systému IZS jsou nasazováni atestovaní psovodi vždy ve svém kraji. Pouze v případě potřeby většího množství hledajících psů, jsou povolávání z jiných krajů. Většina kynologů, kteří cvičí psy pro vyhledání, atestace nemají z různých důvodů. Když však mají kvalitního psa a jsou zdravotně způsobilí, mohou atestace splnit a být tím zařazeni do praxe. Ostatní se mohou věnovat sportu. Na Mistrovství ČR jsou momentálně 2 atestovaní, z toho pouze jedna z Prahy. Takže pouze jeden psovod by mohl odjet z Mistrovství na zásah! A navíc, profesionální atestovaní kynologové byli ke zřícené budově povoláni ihned poté, co se sesunula. A bylo jich tam dostatek na to, aby zvládli prohledat prostor 4x20m. Více psovodů a psů by tam ani být nemohlo. A dalším faktem je, že pokud hasiči odstraňují suť, psi v tu chvíli nezasahují. Takže se v práci s hasiči střídají.

Ad mazejte do Soukenické a podobné

Kamots - 03.10.09, 14:38

Pokud je nikdo oficiálně nepovolá, tak tam v té ulici můžou klidně i stanovat a postávat hodiny kolem a na zásah se nedostanou.

 

Mistrovství záchranných psů

Broněk - 03.10.09, 13:58

Dobrý den všem diskutujícím a příznivcům záchranařiny, spolu s vámi se neustále zaobírám myšlenkami, proč jsme tady a ne tam, kde bychom měli být. Souhra náhod tomu chtěla, že během pořádání tohoto závodu došlo nedaleko od nás k neštěstí, kde bychom mohli pomoci. Bohužel i přes opakovanou nabídku pomoci, nebyly výzvy využity. Správně někdo namítá, že zásah si řídí profesionální jednotky, které mají své předpisy. Ale nevyužít takové množství kynologů se špičkovými psy, je skutečně hazard. Bohužel!!! V současné době je situace taková, že dnes po dalších výzvách byli povoláni první atestovaní psovodi z řad dobrovolníků SZBK. Myslíte si, že je to brzo nebo pozdě?!

 

Zásah

Mirinda - 03.10.09, 12:56

Ani nevíte, jak by všichni ze zúčastněných byli raději tam, kde mohou pomoci. Jenže "chtít" nestačí. Jsou zde psíci, co mají opravdu fůru zkušeností a hlavně fakt umí. Ano, mohli by pomoct. Tak proč tam nejsou? To by je nejdřív musela povolat policie!!! Napište jim do diskuze a kritizujte tam, kde je to zapotřebí. Tihle nevinní lidi si to opravdu nezaslouží.

 

Diskutující chytrák

Eliška - 03.10.09, 10:42

Dobrý den,v záchranářské kynologii jsem naprostým laikem, ale doufám, že mě zde nenapadne žádný kynolog za můj názor. Jelikož jsem klavíristka, je můj obor i zájmy dalece vzdáleny kynologii, zajímá mě, jako většinu, osud zasypaných nešťastníků, i obětavých záchranářů a hasičů, kteří se s nasazením vlastního života vrhají do nebezpečí,aby nedali smrti zvítězit. Vím, že v kynologii existuje směr, kterým se specialisté zabývají - hledáním a pátráním po zavalených, ztracených či utonulých osobách. Prohledáváním internetu jsem narazila na tyto stránky a hle? Nedaleko od místa neštěstí mají tito záchranáři cvičení. Chápu, že o jejich pomoc musí někdo požádat, nebo mohou i oni se dožadovat,aby byli ku pomoci přivoláni. Proč tedy nejsou tam, kde je jejich pomoci potřeba, nebo nemohou být? Vím jen jedno, toto mistrovství bude mít pro všechny jeho účastníky hořkou příchuť, a smutné vzpomínky na nešťasníky, modlící se o pomoc, která by mohla přijít i v podobě čtyřnohého statečného člověčího kamaráda.

 

Diskuse

Magda - 03.10.09, 08:57

Diskuse je od toho, aby se diskutovalo, každý má právo na svůj názor. Hasiči od rána zase hledají,nedivím se, že se někteří diskutující pozastavují nad tím, proč kynologové nejsou tam, kde je jich potřeba. Jetli jsou Vám ovšem jiné názory proti srsti, měli jste sem napsat - Diskuse pouze v kladném.

 

Zklamali !

Jiří Novotný 63 let - 03.10.09, 08:42

Často jsem sledoval dění kolem záchranářů -kynologů. Teď měli a mohou pomoci. Co dělají? Nic aby pomohli, nejen unaveným hasičům a ostatním, ale především těm, kteří pod sutinami doufají v zázrak. ZKLAMALI jste vážení, a myslím že nejen mě. "Záchranáři ?!"

 

realita

Ptáček - 03.10.09, 08:32

Poznámkapro všechny "diskutující chytráky", kteří znají záchranařinu jen z novin a podobných diskusí - věřte, že každý u účastníků mistrovství by byl raději tam, kde může on i jeho pejsek udělat to, k čemu je připravován, tedy pomoci při záchraně života. Ale o tom, zda bude k reálnému zásahu povolán nerozhoduje on. Bohužel. Věřte, že litují toho především sami kynologové - záchranáři.

 

Jak zvláštní ?

Petra - 03.10.09, 08:01

Elita SZBK, místo zachraňování raději závodí.

 

realita místo cvičení

Soňa - 02.10.09, 13:21

Radši mazejte do Soukenické...

 

 

Články sutiny