Text Size

Sutinové atesty MV 20.-21.5. Kaznějov

Byl čtvrtek a atestace začínaly až v pátek. Vzhledem k tomu, že je v republice čím dál méně sutin a domů k demolici, letošní atesty se pořádali až u Plzně. Chudáci Ostraváci a Brňáci, vyjížděli již ve čtvrtek, aby ranní nástup stihli.

Čekal na nás obrovský areál chemičky, kde jsme nesměli opouštět vyhraněný prostor a pouštět psy kvůli bezpečnosti. Počasí slibovalo 26 °C, rozpálený den i bouřky.

Dostavilo se 17 psovodů a přezkoušení se rozjelo. Malá plocha s volnou osobou, zdolání překážky se psem v podobě žebříku a už jsme stáli před sutinou. Na první pohled nic složitého. Fena mě ale přesvědčila o opaku ihned, co vyběhla na sutinu. Naše první osoba byla v budově, která navazovala na určenou sutinu. Maliňačka se dostala do okna, kde chvíli balancovala a já ji naštěstí přesvědčila o tom, že dovnitř nesmí. Byl to pro nás zakázaný prostor. Druhá a třetí osoba ležela 1 – 2m pod sutí. Po 25 minutách jsme opouštěli terén a přecházeli do následující budovy. Zde si Kristýna (Connie) dohledala původní výšku z venku a v další místnosti označovala pach v dírách ve stropě. Denní terény skončily a 11 úspěšných psovodů čekalo na noční práce. Ty byly pro psy jednodušší až motivační. I přes místa, kam pes opravdu nesměl a bez odměňování, všichni psovodi i psi noční částí prošli s úspěšností 100%.

Byla sobota, 2 hodiny ráno, a sice utahaní, ale nadšení jsme zamířili domů. Dodatečně gratuluji všem atestovaným psovodům a přeji jim co nejméně špatných chvilek v praxi.

Cvičení IZS Přerov

Ve středu 4.5.2011 proběhlo součinnostní cvičení složek IZS v Přerově. Letošní zadání znělo: "Zřícení budovy hotelu".
Cvičení se zúčastnily složky ZZS, HZS, Policie ČR a 2 psovodi MV (Miloslav Kučera a Veronika Zemanová).
Celé cvičení bylo pěkně připravené a všichni si opět vyzkoušeli rychlý a kladný výsledek zásahu při spolupráci všech potřebných týmů.

Praktické přezkoušení kynologů MV

19.3.2011 Cvičení Prokopka

Rychlý nápad, týden a půl přípravy, den na sutinách… Tak vypadalo ve zkratce sutinové cvičení, které jsme připravili ve spolupráci se sdružením SAR CZ. Přezkoušení patřilo záchranářům kynologům a jejich psům, kteří jsou specialisti na sutiny a jsou atestovaní pod ministerstvem vnitra.

Foto: http://sar-dog.rajce.idnes.cz/Priprava_na_sutinove_atesty_MV/

Zemětřesení Japonsko

11. března 2011 (Ivana Svitáková) - Ministerstvo vnitra- generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí reaguje na situaci v Japonsku, které dnes zasáhla rozsáhlá přírodní katastrofa.  Záchranný tým je připraven na pomoc Japonsku

„V současné době čekáme na informace z Monitorovacího a informačního střediska Evropské komise, která koordinuje vyslání pomoci na základě požadavků Japonska“, dodává plk. Prudil. Tým je tvořen 36 členy – příslušníky Hasičského záchranného sboru hl.m. Prahy, šesti kynology a lékařem.„V odpoledních hodinách jsme aktivovali vyhledávací a záchranný tým, který je připraven podílet se na pomoci v místě katastrofy“, sdělil řídící důstojník generálního ředitelství HZS ČR plk. Luděk Prudil.Vyhledávací a záchranný tým HZS ČR.

USAR tým HZS ČR (Urban Search And Rescue -je zaměřen na vyhledávání a záchranu osob v městské zástavbě po zemětřeseních či závalech). Více na www.usar.cz

Zdroj: http://www.hzscr.cz/clanek/zachranny-tym-je-pripraven-na-pomoc-japonsku.aspx

Pohotovost nám psovodům vyhlásili v pátek odpoledne a skončila včera, v sobotu kolem půl desáté dopoledne.

Rudník-vybuchly nádrže

V továrně gumáren Avon Automotive v Rudníku na Trutnovsku 4. ledna ráno vybuchly dvě akumulační nádrže na stlačenou páru. Při neštěstí zemřela třiatřicetiletá žena. Další tři lidé byli zranění těžce a 11 lidí utrpělo lehká zranění. Po výbuchu se propadla střecha, která lidi zasypala.Rudník (Trutnovsko) - V továrně gumáren Avon Automotive v Rudníku na Trutnovsku dnes ráno vybuchly dvě akumulační nádrže na stlačenou páru. Při neštěstí zemřela třiatřicetiletá žena, jeden z trojice těžce zraněných zemřel dopoledne v hradecké fakultní nemocnici. ČTK to potvrdil Jaromír Kočí z hradecké chirurgické kliniky. Dalších 13 lidí utrpělo při neštěstí lehká zranění, řekl odpoledne ČTK ředitel hradecké záchranné služby Ladislav Žabka. Exploze podle policie způsobila škody za desítky milionů korun.

V hradecké nemocnici nadále zůstává v kritickém stavu další těžce zraněný muž, další těžce zraněný je v nemocnici v Jilemnici.

 

Celý článek...

Atestace-S MV

Podzimní atesty probíhaly 16. – 17. 10. 2009 u Komáří Hůrky v Krušných horách. Kromě klasického přezkoušení psovodů a psů jsme navíc vyzkoušeli vyhledání v silném horském větru se sněžením a zimním sychravým počasím. Atestací se zúčastnilo 12 psovodů a psů, ve výsledku splnilo 8 týmů.
Všichni jsme začínali nočními terény, kde na nás čekalo prohledání jedné propadlé patrové budovy a jejího blízkého okolí, s časovým limitem 30 minut. 1. hledaná osoba byla ve sklepě, kterou psi značili zakrytým a zasněženým oknem zvenku. 2. osoba byla u budovy zavalená pod troskami. 3. hledaný subjekt uvízl v prvním patře, kde zůstaly zbytky schodiště. Psovodi do budovy neměli přístup kvůli možnému riziku zřícení. I přes prudký vítr, zimu, tmu a sněžení zvládlo noční terén 10 kynologů. Čas, který jsme dostali na prohledání terénu, byl stanoven na 30 minut.

Celý článek...

Mistrovství ČR

Když jsem kontrolovala průběžné výsledky letošního Mistrovství ČR záchraných psů na stránkách http://www.mistrovstvi2009.zachranari.cz/index.php?idstr=32&lg=cs&idcat=32&stranka=0, zaujala mě diskuze, která tam zrovna probíhala. Vše začalo v duchu praxe versus sport. Proč záchranáři mezi sebou závodí, když poblíž spadl v Praze dům? Je zajímavé, jak lidé smýšlí o záchranářích se psy. A jak se diskuze stočila? Přešla k dotazům na mistrovství SZBK místo mistrovství České republiky, a ještě dále.
Proto jsem přenesla část diskuze i na naše stránky.

Diskuse týkající se XXIX. Mistrovství ČR záchranných psů konané v Praze 2.-3.10.2009

Celý článek...

Zemětřesení Itálie

Zemětřesení v Itálii - Region Abruzzo 6. dubna 2009

Zpracovala: kpt. Ing. Lenka Rašovská, MV-GŘ HZS ČR

Celá prezentaceFoto autor a publikace "The earthquake in Abruzzo and the firefighters´ work" vydaný italským Hasičským záchranným sborem a civilní ochranou.

Články sutiny