Text Size
Záchranařina Plochy a voda Pátrání po Aničce J. Policie nenasadila ty nejlepší psy, kritizuje kynolog

Policie nenasadila ty nejlepší psy, kritizuje kynolog

18. března 2011 0:00

Šéf kynologického výcviku ministerstva vnitra Gustav Hotový se domnívá, že pátrání po Aničce mohlo skončit dříve. A že lidé, kteří hledání vedli, udělali chybu

Šéf kynologického výcviku ministerstva vnitra Gustav Hotový rozhoduje o nasazení kynologů s těmi nejlépe vycvičenými a nejspolehlivějšími psy do pátracích akcí. K hledání Aničky si však police ani jednoho z těchto psů nevyžádala. Také proto má hlavní český kynolog pochybnosti, zda policie postupovala správně.

* Tělo Aničky policisté objevili po pěti měsících na místě, kde ji hledali už loni v říjnu. Jak je možné, že ji tenkrát neodhalili pátrací psi?

To je otázka, nad kterou si také lámu hlavu. Neznám detaily z pátrání, ale z mé dvacetileté kynologické praxe se kloním k tomu, že přímo na tom místě žádný pes nehledal. Jinak by tělo musel objevit.

* A co špatný vítr, rozházené odpadky nebo stopa narušená policisty, kteří šli místem dřív než psi?

To všechno sice může mít na psa vliv, ale tělo leželo v hloubce patnáct, dvacet centimetrů pod zemí. V podstatě bylo jen trochu zahrabáno. Dobře vycvičený pes by je měl nalézt, i kdyby tím místem před ním prošla rojnice policistů.

* Znamená to tedy, že mohli loni v říjnu povolaní psovodi pochybit?

Psovody ani jejich psy bych primárně z žádného pochybení nevinil. Vidím ho spíš na straně velení a organizace celé pátrací akce.

* Jak to myslíte?

Pokud vím, neexistuje pro vyhodnocení práce kynologů v akci Anička žádný záznam, který se jinak běžně dělá. Nevíme tedy, kdy a kde psi přesně hledali, ani to, zda byli nasazeni ti nejvhodnější. Většina psů umí vystopovat jen živého člověka a mrtvému tělu se mohou vyhnout. Pak je nutné povolat psy speciálně vycvičené na hledání ostatků. Ministerstvo vnitra má přitom tým profesionálních kynologů předurčených k záchranným a vyhledávacím pracím. Mají atestaci, která je zárukou, že jejich psi spolehlivě zvládají i nejnáročnější akce. Policie ani o jednoho z nich nepožádala.

* Nemluví z vás uražená ješitnost, protože právě tento tým máte na ministerstvu na starosti?

V žádném případě. Naši kynologové patří ke světové špičce ve svém oboru. Mají dost uznání a nepotřebují žádnou obhajobu. Existuje pokyn policejního prezidenta, že je má policie využívat. Proto mi vadí, že kvalifikovaní a disciplinovaní psovodi sedí v takových případech doma a sledují průběh akce v televizi. Policie se místo toho při pátrání po Aničce spokojila s pomocí dobrovolníků.

* Myslíte, že by „vaši“ lidé našli Aničku už v říjnu?

Nechci být generál po bitvě, ta pravděpodobnost je však určitě několikrát vyšší. Policie by měla lepší důkazy a případ by vyřešila snadněji.

***

VYJÁDŘENÍ Policie: Postupovali jsme správně „Policie při pátrání maximálně využila všech prostředků a postupovala správně. Znám dobře okolnosti, které vedly k nálezu dívčina těla. Mohu všechny ubezpečit, že by jej s největší pravděpodobností nenašli ani ti nejlépe vycvičení psi.“ Andrea Zoulová, policejní mluvčí

FAKTA Jak se vyvíjel případ ztracené Aničky 13. října 2010 policie začala pátrat po devítileté Aničce Janatkové. Dívka se nevrátila ze školy. Do akce se zapojily stovky policistů a vojáků. Účastnili se také psovodi a vrtulník s termovizí. 22. října 2010 policie obvinila 41letého Otu T. ze zbavení osobní svobody. Pro nedostatek důkazů však soud odmítl tohoto muže poslat do vazby. Jediný obviněný v souvislosti se zmizením Aničky byl vyšetřován na svobodě. Police jej téměř nepřetržitě sledovala. Pátrání po dívce nepřinášelo výsledky. Středa 16. března 12.00 - Policisté našli v ulici Pod Havránkou tělo dítěte. Odpoledne policie zadržela Otu T. v Mostě a odvedla jej k výslechu. Kriminalisté jej obvinili z majetkových trestných činů a odvedli jej do cely. 15.30 - Policejní prezident Petr Lessy potvrdil, že jde o tělo mladé dívky a že na více než 50 procent patří Anně Janatkové. 19.00 - Policejní mluvčí Andrea Zoulová uvedla, že rodiče Aničky ji identifikovali podle vlasů a oblečení. Čtvrtek 17. března 10.00 - Pitva potvrdila, že dívka zemřela násilnou smrtí. 14.00 - Kriminalisté obvinili Otu T. ze znásilnění a vraždy. Znovu navrhnou uvalení vazby a předloží nové důkazy. Pátek 18. března Dopoledne by mělo státní zastupitelství předložit návrh na uvalení vazby na Otu T. Soud by o ní měl rozhodnout ještě tento den.

Autor: Antonín Viktora

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=065&r=z_domovaa&idc=1550877