Text Size

Slováci pro redakci LN

Nejsme žádný neznámý nevládní spolek
Ad LN 1. 11.: Smutná bilance jedné...
Rád bych se vyjádřil k článku pana Dušana Stuchlíka, v němž je i zmínka o slovenských záchranářích, kteří se zúčastnili pátracích akcí po nezvěstné Aničce Janatkové.
V textu se mj. uvádí: „Nejeden slovenský policejní kynolog totiž na nevládní spolek, který byl do Prahy povolán, nahlíží s nemalými rozpaky. Není se čemu divit. Třeba i proto, že slovenští dobrovolníci se na svém webu honosí tím, že hledají i mrtvé či jejich ostatky. Právě tohle však na Slovensku, stejně jako v ČR, může legálně cvičit pouze policie!“ „Do Prahy byli nasazeni pouze Středočeši a místo toho, aby policie povolala i své lidi z Hradce a Brna, byli znovu povoláni ,zvláštní‘ slovenští pejskaři!“

Speciální kynologická záchranná služba Slovakia (ŠKZS Slovakia) je občanské sdružení, které při mimořádných událostech působí i mimo území Slovenska. ŠKZS Slovakia není členem IRO (International Rescuedog Organisation), tudíž nepodléhá jeho zkušebnímu řádu.
To, že je ŠKZS Slovakia „v podstatě neznámý nevládní spolek“, jak píše pan Stuchlík, není pravda. Ročně má tolik pátracích akcí v SR i v zahraničí jako žádná kynologická záchranná služba v okolních zemích. Určitě je to důkaz poctivé a kvalitně odvedené práce kynologů a záchranářů této služby. Své služby poskytuje v SR i v zahraničí bezplatně. Nikdy neodmítne ani jednu prosbu o pomoc.
Alexander Berek, generální ředitel ŠKZS Slovakia

4. listopadu 2010

Zdroj: http://www.lidovky.cz/dopisy-redakci-010-/ln_noviny.asp?c=A101104_000051_ln_noviny_sko&klic=239746&mes=101104_0