Text Size
Záchranařina Plochy a voda Pátrání po Aničce J. Smutná bilance jedné pátrací akce

Smutná bilance jedné pátrací akce

ÚHEL POHLEDU 1. listopadu 2010

Již déle než čtrnáct dnů trvá v Praze-Troji pátrací akce po pohřešované Aničce Janatkové. Nechme stranou takové související pozoruhodnosti, jako byla policejní výtka novinářům, že dělají svoji práci, či rozhodování o vazbě pro muže, který byl zřejmě s dítětem v kontaktu. Podívejme se na to, jak si policie počínala přímo v terénu. A hned v úvodu je nutné zadoufat, že kriminalistická linie pátrání je snad vedena odborněji než to, co police předvedla v terénu. To byl totiž festival neschopnosti v tom, jak využívat dosažitelné síly a prostředky. A nadto nám ještě vynesl ostudu, která překročila hranice země.
Po čtyřech letech nic nového Začněme pohledem zpět. Před čtyřmi lety vypadl z vlaku na severu Moravy malý Matěj Chrástecký. Policisté jeho tělo našli až po rozvleklé pátrací akci pár metrů od kolejí. V souvislosti s tímto případem jsem na těchto stránkách poukazoval, že policie mohla dítě najít nikoliv v řádu dnů, ale hodin, kdyby... Kdyby použila prostředky, kterými právě pro tyto situace disponují jejich resortní kolegové, tedy hasiči.
Specializovanou a akreditovanou jednotku záchranářských psovodů má totiž ministerstvo vnitra, konkrétně Hasičský záchranný sbor, již od roku 2003. Každý takto kvalifikovaný pes přitom dokáže nahradit třeba i sto metrů širokou rojnici. Jeho postup terénem je navíc mnohem rychlejší! Psí čich navíc není, na rozdíl od policistů v rojnici, závislý na viditelnosti. Psi tedy mohou pracovat i v noci. A nadělají při práci nepoměrně menší škody než stovky chlapů v bagančatech. Teď všímavý čtenář jistě namítne: „Ale psi tam byli, viděl jsem je ve zprávách! Snad dokonce i ze Slovenska.“ A bude mít pravdu. Jenže není pes jako pes.

 Jen cáry papíru Psí záchranáři ministerstva vnitra, od hasičů, mohli a měli pomoci v řádu hodin po začátku pátrání. Nepoměrně rychleji než policejní rojnice mohli prověřit jakkoliv složitý terén. Jenže při pátrání po Aničce tihle chlupáči zůstali nečinně ležet doma. Důvod? Protože je police prostě nepovolala!
Velící důstojník či důstojnice mohli vzít telefon a požádat operační středisko hasičů o vyslání jejich specialistů. Nestalo se. A to ani přesto, že policie o této možnosti dobře ví. Existuje několik let starý společný metodický pokyn připravený a podepsaný oběma generály, hasičským a policejním. Na tomto oficiálním dokumentu je přesně taková možnost definována, doporučena a popsána. Proč je tato dohoda mezi resortními kolegy jen cárem papíru? K tomu se policejní mluvčí zatím není ochotna vyjadřovat.

Koho však ale policie do akce zavolala? A jsme u zmiňované mezinárodní ostudy. Česká policie má své služební psy, hasiči mají záchranné kynology. Jenže do Troje byl povolán v podstatě neznámý nevládní spolek ze sousední země.
Česká republika má sama před sebou i na Slovensku ostudu. Nejeden slovenský policejní kynolog totiž na nevládní spolek, který byl do Prahy povolán, nahlíží s nemalými rozpaky. Není se čemu divit. Třeba i proto, že slovenští dobrovolníci se na svém webu honosí tím, že hledají i mrtvé či jejich ostatky. Právě tohle však na Slovensku, stejně jako v ČR, může legálně cvičit pouze policie!
Doma sedí nejen záchranáři, ale i policisté A jsme u hledání mrtvých či části jejich ostatků. A tady je potřeba malé vysvětlení. Záchranářští kynologové mají psy na hledání živých osob. Najdou zpravidla i osobu, která je po smrti v řádu hodin. Čtrnáct dnů po zmizení dívenky je už ale víceméně jasné, že se hledají její ostatky. A pro tuto činnost má česká policie své psí specialisty, konkrétně ve středních Čechách, v Hradci Králové a v Brně. Ale co se nestalo? Do Prahy byli nasazeni pouze Středočeši a místo toho, aby policie povolala i své lidi z Hradce a Brna, byli znovu povoláni „zvláštní“ slovenští pejskaři!
Má tohle počínání nějakou logiku? Pokud ano, tisková mluvčí ji zatím tají. Jedno je však jasné. Policie se od smrti malého Matěje Chrásteckého zjevně nepoučila. A jediná metoda, kterou sama bezpečně zvládá zorganizovat, je ta nejméně efektivní: rojnice jako vystřižená z majora Zemana. Postřehli policejní funkcionáři, že od doby legendárního seriálu se leccos změnilo?
***
Česká policie má své služební psy, hasiči mají záchranné kynology. Jenže do Troje byl povolán nevládní spolek ze sousední země.
Jednotku záchranářských psovodů má Hasičský záchranný sbor již od roku 2003. Každý takto kvalifikovaný pes přitom dokáže nahradit třeba i sto metrů širokou rojnici.
O autorovi| DUŠAN STUCHLÍK, novinář Autor se dlouhodobě věnuje bezpečnostní problematice
DUŠAN STUCHLÍK
http://www.lidovky.cz/smutna-bilance-jedne-patraci-akce-d4s-/ln_noviny.asp?c=A101101_000042_ln_noviny_sko