Text Size
Záchranařina Plochy a voda Pátrání po Aničce J.

Anna Janatková

Policie našla tělo devítileté Aničky, ostatky odkryla divoká zvěř

16. března 2011  13:4,  aktualizováno  22:36

Policie našla v pražské Troji tělo nezletilé dívky pohřešované od loňského října. Tehdy zmizela devítiletá Anička. Značně rozložené ostatky byly zakopané v zemi, zčásti je vyhrabala divoká zvěř. Obviněného v případu si odvedla policie.

Kriminalisté tělo identifikovali při prvotním ohledání během soudní pitvy. Stoprocentní jistotu budou mít po výsledcích analýzy DNA. "Při identifikaci pomáhali i rodiče Aničky. Usnadnilo ji oblečení, odpovídala i barva a délka vlasů," uvedla pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Tělo nalezli policisté v zahrádkářské kolonii poblíž ulice Pod Havránkou, kterou propátrali již v říjnu. Zdroj MF DNES prozradil, že poblíž se na podzim našly klíče, které zřejmě patřily Aničce. Ostatky ale byly tak hluboko, že je tehdy psi nedokázali vystopovat.

Celý článek...

Kynolog: Psy mohl při hledání Aničky rušit zápach z odpadků i počasí

17. března 2011  14:41

Když se do pátrání po devítileté Anně vložili její rodiče, jako první povolali kynology. Pátrací akce v Troji se účastnil i Bronislav Přibyl, člen prezidia Svazu záchranných brigád kynologů České republiky. Podle něj psi tělo nenašli, protože jim mohl vadit špatný vítr, pachy jiných osob nebo i těžká hlína.

Zkoumali jste místo, kde včera policisté našli ostatky Anny?

V té oblasti jsme hledali. Ale neznám přesné místo, kde policie učinila nález. Nevím tedy, jestli po něm prošli státní policisté se psy nebo my. V celé té oblasti se však hledalo nespočetněkrát.

Tušíte, zda a kde se stala chyba?

Celý článek...

Policie nenasadila ty nejlepší psy, kritizuje kynolog

18. března 2011 0:00

Šéf kynologického výcviku ministerstva vnitra Gustav Hotový se domnívá, že pátrání po Aničce mohlo skončit dříve. A že lidé, kteří hledání vedli, udělali chybu

Šéf kynologického výcviku ministerstva vnitra Gustav Hotový rozhoduje o nasazení kynologů s těmi nejlépe vycvičenými a nejspolehlivějšími psy do pátracích akcí. K hledání Aničky si však police ani jednoho z těchto psů nevyžádala. Také proto má hlavní český kynolog pochybnosti, zda policie postupovala správně.

* Tělo Aničky policisté objevili po pěti měsících na místě, kde ji hledali už loni v říjnu. Jak je možné, že ji tenkrát neodhalili pátrací psi?

To je otázka, nad kterou si také lámu hlavu. Neznám detaily z pátrání, ale z mé dvacetileté kynologické praxe se kloním k tomu, že přímo na tom místě žádný pes nehledal. Jinak by tělo musel objevit.

* A co špatný vítr, rozházené odpadky nebo stopa narušená policisty, kteří šli místem dřív než psi?

Celý článek...

Cvičený pes cítí mrtvolu i pět metrů pod zemí, tvrdí kynolog

Podle Vladimíra Nedvěda, který je mistrem sportu v kynologii a zároveň zkušeným psovodem, cítí cvičený pes mrtvé tělo i pět metrů pod zemí. Nedvěd nevyloučil, že s ohledem na velikost prohledávaného prostoru při hledání ztracené Aničky mohli policisté místo nálezu těla v pražské Troji minout.

Policie hovoří o tom, že tělo bylo zakopáno tak hluboko, že ho v té době, tedy v říjnu, nemohli speciálně vycvičení psi najít. Je to možné?

Je to nesmysl. Jestli je pravda to, že (Anička) byla metr pod zemí, tak ten pes by ji měl stoprocentně cítit a to místo by určitě našel. Dělal jsem i záchranářské práce a ti psi označovali nález člověka i čtyři nebo pět metrů pod zemí.

Do jaké hloubky vlastně pes vycítí lidské tělo?

Celý článek...

Slováci pro redakci LN

Nejsme žádný neznámý nevládní spolek
Ad LN 1. 11.: Smutná bilance jedné...
Rád bych se vyjádřil k článku pana Dušana Stuchlíka, v němž je i zmínka o slovenských záchranářích, kteří se zúčastnili pátracích akcí po nezvěstné Aničce Janatkové.
V textu se mj. uvádí: „Nejeden slovenský policejní kynolog totiž na nevládní spolek, který byl do Prahy povolán, nahlíží s nemalými rozpaky. Není se čemu divit. Třeba i proto, že slovenští dobrovolníci se na svém webu honosí tím, že hledají i mrtvé či jejich ostatky. Právě tohle však na Slovensku, stejně jako v ČR, může legálně cvičit pouze policie!“ „Do Prahy byli nasazeni pouze Středočeši a místo toho, aby policie povolala i své lidi z Hradce a Brna, byli znovu povoláni ,zvláštní‘ slovenští pejskaři!“

Celý článek...

Více článků...

Strana 1 z 3

Začátek
Předchozí
1