Text Size
Záchranařina Plochy a voda Plošné atesty MV 15.-16.2011 Býchory

Plošné atesty MV 15.-16.2011 Býchory

Plošné atesty MV 15.-16.2011 Býchory

Je jaro a psovodům se rozjíždí sezóna. I kynologové záchranáři mají před sebou další kalendářní rok. My nemáme přímo sezónu, protože máme zásahy a ty si roční období nevybírají.  Abychom však mohli pracovat naplno, musíme mít platné atesty ministerstva vnitra.  Atestace jsou pořádány právě na jaře a na podzim. Některým z nás zrovna platnost atestů končí a před námi stojí obhajoby. Jiní mají připravené mladé psy a s obavami čekají na vyčerpávající zkoušky.

Ve čtvrtek odpoledne někteří psovodi tiskli seznamy a chystali hromádky povinného a doporučeného vybavení, které nám pomáhají přečkat krušné chvíle v terénu. Malý batoh s vybavením do terénu, velký batoh s náhradním oblečením, spacákem, vařičem, granulemi, vodou a jídlem. Ještě dochystat GPS, baterky a náhradní baterie.

V pátek ráno se přizvaní psovodi dostavili na místo určení. Souřadnice dovedli 21 kynologických týmů ze všech koutů republiky do malebného kynologického střediska policie ČR v Býchorech.  Po krátkém přivítání jsme losovali pořadí a hned dva první psovodi odcházeli na terén. Na základně jsme dostali mapu, která nám určovala směr pěšího přesunu a dva rozlehlé sousedící terény. Každý psovod z dvojice měl svůj pracovní úsek, za jehož prohledání ručil. Instrukce zněli jasně. 40 minut na terén včetně přesunu, 5 hektarů prostoru pro každého psa a celkem pohřešovány 4 osoby. Foukal mírný vítr, počasí bylo příjemné, takže práce nebyla vyhrocena do extrému. Jen ten časový limit nedovoloval žádné zdržení. Po práci jsme se postupně shromažďovali před základní školou, kde jsme čekali až do 17 hodin na výkon poslední dvojice. Výsledky byly pěkné. Denními terény prošlo 18 kynologů se psy. Úroveň připravenosti byla opravdu vysoká. Ti psovodi, kteří neprošli, doplatili na čas nebo na drobnou chybu, za kterou stál psovod. Rozhodně to neznamená, že nebyli připraveni nebo že měli špatné psy.

Všichni jsme se hromadně vrátili na základnu, kde jsme měli 3 hodiny volno s omezeným pohybem po areálu. Na noční práce jsme nás potom hromadně převezli avií na 2 km vzdálenou střelnici. Beton a tráva v uzavřeném areálu dělaly společnost psovodům čekajícím na další práci. Noční terén byl velice zajímavý. Jednalo se o 5 ha plochy, do které spadal okraj rybníka, kousíček lesa a velká chatová oblast žijící nočním životem chatařů. Historie se opakovala. Mapa s označenou plochou, pohřešování až 4 osob, 40 minut na vypracování i s desetiminutovým přesunem. O půl páté ráno proběhlo vyhodnocení a 17 psovodů včetně mě jsme odjížděli s čerstvým plošným atestem domů.