Text Size
Záchranařina Plochy a voda Ztraceného vojáka zase nehledali záchranářští psi

Ztraceného vojáka zase nehledali záchranářští psi

Minimálně dvě rozsáhlé pátrací akce, které probíhaly i v místě pozdějšího nálezu těla, proběhly podle klasických postupů PČR. Snad proto opět policie nevyužila všech možných a dostupných prostředků.

Jak je vůbec možné, že tak nákladná pátrací akce proběhla opět bez nasazení většího množství atestovaných psovodů a psů (jejich nasazení nestojí policii ani korunu), kteří jsou specialisté na plošné vyhledávání a specialisté na vyhledání mrtvých?

Jak je možné, že opět policie nepřizvala více atestovaných psovodů ani na plánované cvičení, které mělo pomoci nalézt tělo pohřešovaného vojáka?

Proč policie nespolupracuje s přibližně dvaceti psovody a psy vycvičenými speciálně na plošné pátrání? Vždyť toto množství psů nahradí až 400 osob v rojnici. A nejen že nahradí, zdaleka je i může předčít! Rojnice není schopná propátrat husté porosty, bažiny ani těžko dostupný terén. Rojnice ani nezachytí pach těla, který může být pod sněhem nebo na kraji vodních ploch a pod jejich hladinou. Pes se v naší přírodě dostane téměř kamkoliv a navíc při dobrých přírodních podmínkách je schopen zachytit lidský pach až na 400m. Policista v terénu zvládne prohledat očima pár metrů kolem sebe a to pouze v přehledném terénu.

Policie se možná ohání sloganem "Pomáhat a chránit", ale v pátracích akcích se chovají spíše, jakoby chtěli pouze vykonat základní povinnost. Téměř každá zpráva tiskového mluvčí PČR obsahuje frázi "Byli nasazeni psovodi se psy". Jaké psovody a psy policie nasazuje? Jaké zkoušky mají psy PČR, kteří jsou takto nasazeni? Opravdu jsou to nekonfliktní psi, kteří dokážou hodiny pátrat 50m od psovoda v kilometrových úsecích?

 


 

Pohřešovaný Marcel Janošek žil v Opavě, kde sloužil u tamní vojenské posádky. Zmizel v sobotu 30. ledna poté, co vyrazil s fotoaparátem do přírody v okolí Hradce nad Moravicí. Právě před tamním obchodním střediskem policie našla jeho auto.

...do pátrání se zapojily stovky policistů. Muže hledala helikoptéra i potápěči. ...následovala pátrací akce, která skončila 6. února, aniž by se vojáka podařilo nalézt.

...23.3. na 400 policistů, vojáků, hasičů a dalších záchranářů hledalo od rána u Hradce nad Moravicí tělo šestatřicetiletého vojáka. Rozsáhlá pátrací akce byla zároveň cvičením pro složky záchranného systému. Skupiny záchranářů prohledávaly lesy, lomy a koryto řeky Moravice. Do terénu vyrazili i policejní psovodi a psi. Dopoledne vzlétl také vrtulník. "Po obědě nabrali záchranáři síly, dostali hrachovou polévku a maso s rýží," popsala reportérka MF DNES, která pátrání sledovala. Akce skončila v pět hodin odpoledne po prohlídce plochy 70 kilometrů čtverečních.

Tělo našli náhodní chodci 26. března u splavu řeky Moravice v Žimrovicích. Ostatky ležely asi pět metrů od toku v hrbolaté mokřině porostlé stromy a křovím (do 4 km od jeho auta).

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/stovky-zachranaru-hledaly-na-opavsku-telo-vojaka-ktery-zmizel-v-lednu-1zo-/krimi.asp?c=A100323_102048_krimi_cen