Text Size
Záchranařina Plochy a voda Záchranáři cvičili v Hamrech

Záchranáři cvičili v Hamrech

Rubrika: Prostějovský deník - Moje Prostějovsko 25.9.2009 18:40
________________________________________

Záchranáři cvičili v Hamrech, hledali ztracené
Povodňový příval, který se prohnal dětským táborem pod Ježovým hradem smetl také pět lidí, kteří jsou od té doby nezvěstní. Takový byl námět pátečního společného cvičení všech složek integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje v Hamrech. Do pátrání se zapojilo více než sto lidí. Sedmdesát z nich byli dobrovolní hasiči z okolních obcí. Akce se zúčastnili také starostové okolních obcí, pro které byla vlastně školením spolupráce se záchranáři.

Celý zásah probíhal pod velením Policie České republiky.
„Velení má vždy podle typu akce odpovídající složka IZS. V tomto případě jde o pátrání po osobách tak podle zákona přísluší velení policii,“ informovala prostějovská policejní mluvčí Miroslava Trundová.
Zatímco již záchranáři postupovali v rojnici Od tábořiště směrem po toku Okluky, sešli se starostové ve stanu hlavního štábu ke školení. V případě podobného zásahu totiž záchranáři úzce spolupracují právě s obcemi.
„Objíždíme okolní obce a předáváme popisy hledaných osob. Ty se pak vyhlašují místním rozhlasem, aby lidé věděli, že se v obci může někdo takový objevit a může být třeba dezorientovaný nebo i zraněný. Takového člověka by měli lidé kontaktovat a jeho nalezení co nejrychleji ohlásit záchranářům,“ řekl náčelník štábu, policista Miroslav Spurný.
Pomocí obecního rozhlasu hledají také dobrovolníky pro pátrání.
„Někdy jsme velice překvapeni, kolik lidí se sejde když se hledá třeba pohřešované dítě,“ doplnil Spurný. Zvláště aktivně se podle něj zapojují do pátrání také rodiče pohřešovaných dětí.
V pátrání jim pomáhal i záchranářský pes
Během školení pokračovali záchranáři v pátrání. Podařilo se jim najít a zachránit čtyři lidi. Pátý pohřešovaný byl již mrtvý. Přesto jej našel záchranářský pes.
„Našli jme jej společně. S vyhledáváním mrtvých je všeobecně problém. Policie používá speciální psy, protože záchranářští jsou cvičeni na živé lidi,“ vysvětlil psovod Miloslav Kučera se psem Gerym.
Velitel sektoru ohlásil nález mrtvého a místo zajistili policisté. Přivolaní lékaři konstatovali smrt a přes dispečink povolali pohřební službu.
Záchranáři poté zrušili rojnice, odebrali se ke štábu.
„Někdy se pokračuje v pátrání dál, protože v území zasaženém přívalovou vlnou může být i osoba, která se nepohřešuje a museli bychom pak do pátrání znovu,“ nastínil možný postup psovod Kučera.
Velitel byl se cvičením spokojen
Velitel zásahu Dušan Věženský byl nakonec se cvičením spokojen.
„Je to jedna z těch větších akcí. Přijelo zhruba sedmdesát dobrovolných hasičů, s nimi bylo v terénu asi třicet profesionálů. Kolem dvaceti lidí zajišťovalo akci ve štábu. Bylo vidět, že všichni přistupovali ke svým úkolům zodpovědně,“ pochválil všechny zúčastněné velitel.
Autor: Pavel Moš

Zdroj: http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/video-zachranari-cvicili-v-hamrech-hledali-nezvest.html