Text Size
Záchranařina Kynologie v IZS, USAR Seminář sutinového vyhledávání v Kaznějově

Seminář sutinového vyhledávání v Kaznějově

23. 8. 2018

Spolek SAR CZ, který vznikl v roce 2006 s cílem podpory praktického využití psovodů a záchranářských psů při nasazení v rámci pátracích a záchranných akcí na území České republiky i v zahraničí, letos připravil pro zájemce praktického nasazení seminář.

Seminář proběhl v Kaznějově, kde jsou k dispozici velice reálné sutiny a prostředí vhodné pro přípravu na praktické nasazení psovodů se psy, kteří jsou zaměřeni na sutinové vyhledávání.

 

Díky dlouholetým špičkovým odborníkům v oblasti nejen záchranné kynologie, kteří se chopili funkce přednášejících a pořadatelů, měl seminář velmi vysokou úroveň. Odborníky jako jsou Gustav Hotový, Jiří Šlechta, Lenka Cvachová a Kateřina Jančaříková snad ani nemusím představovat.

Zájemci o kynologickou záchrannou praxi si prošli teoretickou přípravou, jež zahrnovala bezpečnost týmu psovod – pes na zásazích a dále pak hlubší informace o přípravě psa sutináře. Důležitým bodem, který byl i nejzajímavějším v diskuzi, byla přednáška o motivaci, odměnách a komplikacích při výcviku již předpřipravených psů.

Druhou částí semináře bylo praktické cvičení na sutinách, kde si psovodi mohli ověřit, jak komplikované může být šíření pachu v sutině, reakce psů u těžkých úkrytů a jiné skryté úskalí při hledání v praxi.

Psovodi, kteří absolvovali seminář, mohou na akci vzpomínat v podobě vystavených certifikátů a CD se záznamy praktické části na sutině.

Seminář měl u zúčastněných kladný ohlas, většina přihlášených projevila zájem o další navazující školení, které by dle jejich slov mohlo být i vícedenní.

 

Děkujeme za podporu a při přípravě další akce se zaměříme na dokonalejší propagaci i vychytání detailů v oblasti organizace.