Text Size
Výcvikové centrum Základní informace Psi v praxi Železniční neštěstí ve Studénce 2008

Železniční neštěstí ve Studénce 2008

Železniční neštěstí v obci Studénka na Novojičínsku
Pátek 8.8.2008. "Vlak EuroCity havaroval ve Studénce na Novojičínsku. Před soupravu jedoucí rychlostí více než 120 kilometrů v hodině se zřítila část nového mostu, který stavebníci vysouvali přes trať. Šest lidí zemřelo při nehodě, sedmý v nemocnici. Ošetřeno bylo na 70 lidí."
Dnes v 15:00 byl povolán atestovaný kynolog Ministerstva vnitra Veronika Švestková se psem Armin Malimit k zásahu v obci Studénka na Novojičínsku, kde došlo k rozsáhlémuˇželezničnímu neštěstí.
Pro rychlejší přesun vyzvedl kynologa se psem p.Martin Červenka v místě bydliště a do 20 minut po nahlášení společně vyjeli do Studénky. Na místě zásahu již byli dva psovodi. Psovod Městské policie Ostava a psovod z AČR.
Psovodi se psy prověřovali místo něštěstí bez okolních ploch a určený prostor prohlásili kolem 19.00 hod za prověřený a bez nálezu.

Čti více

Nehoda StudénkaVlakové neštěstí
8. 8. 2008- železniční nehoda Studénka
11.8.2008 15:54:28
Zpráva o nasazení kynologické skupiny – nehoda vlakové soupravy Studénka 8. 8. 2008


Svolaní a nasazení členové kynologické skupiny:

1. Klega Petr, psovod a vedoucí kynologické skupiny, MP Ostrava
pes Olin Anrebri, německý ovčák,
č. atestu: MV-05/2006,

2. Švancara Jiří, psovod, Armáda ČR
pes Jacky, belgický ovčák-Malinois
č. atestu: MV-04/2007,

3. Švestková Veronika, psovod, SZBK
pes Armin Malimit, belgický ovčák-Malinois
č. atestu: MV-01/2007,


Dne 8.8.2008 v cca 12:15 hod. vyrozumělo a povolalo operačním a informačním střediskem HZS Moravskoslezského kraje atestované psovody, kteří měli za úkol prověřit ve Studénce (okr. Nový Jičín) místo nehody vlakové soupravy mezinárodního rychlíku, který údajně narazil do spadlé mostní konstrukce, kdy nebylo jasné, zda se na místě neštěstí ještě nemohou nacházet osoby zavalené sutinami mostní konstrukce a troskami vlaku.

Na místo nehody jsem dorazil jako první ve 12:53 hod. Po příjezdu na místo jsem osobně kontaktoval stávajícího velitele zásahu, kterým byl plk. Ing. Jiří Šindler.Ten mě detailně informoval o místě nehody. Dále mě informoval o předcházejícím ohledání místa nehody a přesně určil výskyt nalezených mrtvých těl, která se stále nacházela v místě nehody.

Na moji žádost byly z celého místa nehody okamžitě odvolány všechny osoby. Ve 13:00 hod. jsem za asistence dvou pracovníků HZS určených velitelem zásahu, zahájil služebním psem kompletní průzkum místa nehody. Ve 13:35 hod. jsem veliteli zásahu nahlásil ukončení svého nasazení s výsledkem že:
- byl potvrzen vizuální nález všech předběžně určených mrtvých těl a že v místě nehody se nenachází žádné živé osoby.
Dále jsem veliteli zásahu sdělil, že je, dle obecné zásady, z taktického hlediska nutné překrýt průzkum dalším, v té době již přivolaným, psovodem IZS. Vzhledem k tomu, že jsem se pomocí mobilního telefonu spojil s tímto dalším přivolaným psovodem a měl jsem informaci, že dorazí až po 14-té hodině, dohodl jsem se s velitelem zásahu, že zahájí vyproštění těl.

Ve 14:15 hod. na místo dorazil druhý člen kynologické skupiny, Jiří Švancara, kterého jsem informoval o celé události a seznámil ho s místem nehody. Jelikož na můj dotaz, kdy je schopen pes nasazení, odpověděl, že okamžitě, byl po dohodě s velitelem zásahu nasazen ve 14:20 hod. k průzkumu místa nehody.
Ve 14:46 hod. služební pes Jacky označil v troskách čelní části prvního vagonu místa nehody ve směru Praha pozitivní nález. Na základě poznatku o směru větru a o tom, že se cca
5 metrů za výše uvedeným vagonem nacházeli pracovníci ČD a v místě trosek bylo tratoliště krve a svršky oděvů jsme po dohodě se psovodem Jiřím Švancarou došli k názoru, že pravděpodobně došlo ke spojitosti všech těchto pachů, které pes vyhodnotil jako nález živé osoby.
Okamžitě jsem za pomocí příslušníků policie ČR okolní prostor vagonu nechal vyklidit a na místě nasadil svého psa - s negativním výsledkem. Po té opětovně nasadil psa v tomto místě
i druhý psovod, tentokrát již také s negativním výsledkem. Proto bylo místo označeno bez výskytu živých osob a psovod Jiří Švancara pokračoval dále v průzkumu místa nehody.
V 15:04 hod. ukončil psovod Jiří Švancara průzkum. V 15:06 hod. jsem veliteli zásahu potvrdil, že se na místě nehody 100% nenachází žádná živá osoba.
Kynologická skupina v 15:10 hod. bezprostřední místo nehody opustila a nahlásila veliteli zásahu, že nadále setrvá v místě mobilního štábu IZS.

V 15:20 hod. jsem byl telefonicky kontaktován lektorem služební kynologie MV ČR, panem Gustavem Hotovým, se kterým bylo odborně konzultováno nasazení kynologické skupiny na místě zásahu a jeho prostřednictvím mi byl nabídnut třetí kynolog se psem, který je již připraven k případnému výjezdu a na místo se může dostavit spolu s mjr. Ing. Martinem Červenkou DiS. z HZS Jihomoravského kraje.
Vzhledem k reálnému dojezdu psovoda a informaci od velitele zásahu , že do doby příjezdu třetího psovoda nebude nasazena těžká technika a s přihlédnutím k využití standardního „trojkového“ systému průzkumu místa nehody a k vysoké, v místě zásahu přínosné kynologické odbornosti pana Červenky, jsem toto neodmítl.
Pan Hotový mi sdělil, že o tomto rozhodnutí vyrozumí prostřednictvím operačního a informačního střediska velitele zásahu.
V 15:35 hod. jsem byl informován o výjezdu třetího psovoda. Třetí psovod, Veronika Švestková, se v doprovodu mjr. Ing. Martina Červenky.DiS dostavila na místo v 17:20 hod.. Oba jsem okamžitě informoval o celé události a seznámil je s místem nehody. Na můj dotaz, kdy je pes schopen nasazení, odpověděla paní Švestková, že do 5-ti minut.
V 17:30 hod. byl zahájen průzkum místa třetím psem. V 18:20 hod. byl průzkum ukončen
a potvrzen negativní výsledek nálezu živých osob.

V 18:25 hod., bylo po dohodě s velitelem zásahu nasazení kynologické skupiny v sutinovém průzkumu ukončeno. Následně Veronika Švestková se psem místo zásahu opustila.

V 18:28 hod jsem byl kontaktován pracovníkem kriminální služby Policie ČR a požádán o vysvětlení zda jsou naši psi schopni i plošného průzkumu terénu. Na to jsem sdělil, že oba psi, kteří jsou stále ještě přítomni na místě nehody, mají atestace MVČR ve specializaci plošného pátrání a mohou být na žádost PČR nasazeni.
Následně jsem byl osobně kontaktován pplk. Mgr. Petrem Lessym, vedoucím odboru pořádkové a železniční policie Správy Severomoravského kraje PČR a požádán o nasazení výše uvedené kynologické skupiny v plošném pátrání a to v okolním terénu nehody. Dále jsem byl informován, že celý prostor byl již bezprostředně po nehodě preventivně propátrán policisty ČR, ale pro značně zarostlý terén nepropustnými křovinami je dle jeho názoru lidský faktor nejistý a pro 100 % jistotu žádá o průzkum terénu psem.
Plošné pátrání v určeném prostoru bylo zahájeno v 18:30 hod. současně oběma kynology se psy a to systémem že byl úsek rozdělen na dvě části, kdy se oba kynologové se psy v těchto úsecích navzájem překryli. V 18:55 hod. byl průzkum ukončen a pplk.Mgr.Petru Lessymu oznámen 100% negativní výsledek.

V 19:00 hod. bylo ukončeno nasazení kynologické skupiny a oba kynologové místo nehody opustili.


Sepsal: str.Klega Petr
zdroj www.usar.cz

Pohled ze předuLetecký snímek

Zásahy

Praxe

 • Výbuch plynu Veverská Bítýška
  Je 24. února 6.00 hodin ráno a drnčí telefon. Málem jsem ho vypnula v domnění, že zvoní budík. „Dobrý den,...
 • Cvičení psovodů předurčených pro mezinárodní operace
  1. - 3. 10. jsme s ostatními psovody z MZO přezkušovali psy v Ostravě ve Vítkovicích. Ještě nikdy jsem neměla možnost...
 • Cvičení na téma: „Výbuch budovy v Židlochovicích“
  V neděli 8. 8. 2010 způsobil výbuch plynu požár budovy u autobusového nádraží v Židlochovicích. Na místo zásahu...
 • Sutinové atesty MV 2009
  17.10.2009 jsme s Arminem obhájili sutinové atesty Ministerstva vnitra. To znamená, že další dva roky jsme evidovaní...
 • Záchranáři cvičili v Hamrech 2009
  Rubrika: Prostějovský deník 25.9.2009                                                                                    ...
 • IMZ Kamenice nad Lipou 2009
  Instukčně metodické zaměstnání držitelů kynologických atestů 3. – 5. Září 2009 Kamenice nad Lipou Ve...
 • WILDERNESS SEMINAR 2009
  18. - 21. června 2009 pořádala Záchranná brigáda kynologů Pardubického kraje WILDERNESS SEMINAR 2009. Pořádala...
 • Atestace Ministerstva vnitra v plochách 2009
  22. – 23. 5.2009 se opět konaly plošné atesty. Tentokrát byly na jižní Moravě v prostoru PČR v Brně – Medlánkách....
 • Mezinárodní setkání kynologických týmů 2007
  Ve dnech 22. - 25. srpna 2007 proběhlo v objektu MV-odborného učiliště požární ochrany v Chomutově a v přilehlých...
 • Pracovní setkání Malé Leváre 2007
  PRACOVNÍ SETKÁNÍ KYNOLOGŮ MALÉ LEVÁRE 2. - 6.7.2007. Účastníci za jednotlivé organizace:                                                                                                                       ...
 • Cvičení USAR Borne Sulinowo 2006
  Cvičení USAR odřadů 9. - 14. 7. 2006, Polská republika - Borne Sulinowo. Ve dnech 9.-14.7.2006 se ve vojenském výcvikovém...
 • IMZ Chomutov 2005
  Odborná příprava kynologů pro nasazení v rámci IZS, 5. - 7. května 2005 Chomutov. Od čtvrtka 5. května 2005 do...
 • Mezinárodní cvičení USAR Žagaň 2005
  Mezinárodní cvičení USAR odřadů 24. 6. - 1. 7. 2005, Polská republika - Žagaň Ve dnech 24.6.-1.7.2005 se ve vojenském...
 • Polská republika EU DREX 2004
  Mezinárodní cvičení USAR odřadů Polská republika EU DREX 2004, 23. - 28. 5. 2004, Polská republika - Žagaň.  Ve...
 • Mezinarodní klání Gdaňsk 2004
  Mezinarodní klání vyhledávacích a kynologických záchraných týmů USAR: 10. - 14. dubna 2004 Gdaňsk ( PL). Záchranáři...
 • Mezinárodní cvičení Žagaň 2003
  Mezinárodní cvičení USAR odřadů, Polská republika – 1. - 6. 6. 2003 Žagaň 2003.                                                                   ...