Text Size
Výcvikové centrum Základní informace Psi v praxi Výbuch plynu Brno, Tržní 2004

Výbuch plynu Brno, Tržní 2004

Dne 21.6.2004 po 13. hodině došlo v bytovém domě na Tržní ulici v Brně – Černovicích k výbuchu plynu následkem čehož došlo ke zřícení přední části budovy. Následně vznikl požár, který byl dále podporován unikajícím plynem. Během 5 minut se na místo dostavila první jednotka hasičů. Bylo zahájeno hašení požáru a záchrana osob z trosek. Hasiči pomáhali dokončit evakuaci osob z budovy a poskytovali pomoc zraněným. Ze sutin vyhrabali a zachránili dvě osoby. Celou dobu prováděli hašení požáru, a to i pomocí automobilových žebříků a oscilačních monitorů (vodních děl). Hašení probíhalo jak zvenku, tak i v narušeném objektu.

Čti více

Zásadním způsobem ztěžoval hasební práce stále unikající plyn, který byl zastaven až kolem 17. hodiny. K zajištění dostatku vody na hašení byla zřízena dálková doprava vody hadicemi z nádrže v areálu firmy Alstom-Power. Na místo přiletěli vrtulníkem členové USAR teamu (skupiny pro vyhledávání v troskách) z HZS hl. města Prahy vybavení speciální tzv. štěrbinovou kamerou k prohledávání trosek. Hasiči ÚO Brno ve spolupráci s nimi prohledali celý objekt, ale další osoby nenašli. Na místě zasahovala Zdravotnická záchranná služba, PČR i MP a pohotovostní služby plynáren, JmE, Dopravního podniku a firmy SKANSKA. Posledně jmenovaná firma významně pomohla při zajištění těžké techniky pro odklízení trosek.

 Kolem 20. hod. začalo střídání zasahujících příslušníky směny A, kteří pokračovali celou noc v kontrole odklízených trosek a hledání pohřešované osoby. Ve 21:45 bylo nalezeno pod troskami tělo náhodné chodkyně. Došlo i k opětnému požáru v půdních prostorách, který byl uhašen za pomoci AZ 52. Stále pokračovalo odtěžování trosek a hledání v nich. Po 7. hodině ráno bylo místo zásahu předáno směně C, která pokračovala v hledání a po poledni nalezla pohřešovanou dívenku. Poté hasiči dohasili drobná žhnoucí ohniska v objektu a předali místo zásahu starostovi městské části Brno-Černovice. Celý zásah byl mimořádně náročný nejen fyzicky, ale rovněž psychicky. Následující den ještě několik jednotek SDH při demoličních pracích vytahovalo z trosek osobní věci postižených a jednotka HZS z CPS Lidická pomáhala při vynášení nejnutnějších věcí z bytů před demolicí objektu.

Záchranáři hledají dítě (4) a dělníka. Zavinila tragédii chyba plynařů?
Peklo v Brně!
Výbuch! Trosky létají vzduchem. Zranění lidé sténají bolestí a hledají příbuzné v troskách. To není válka. 

Činžovní dům v centru Brna se roztrhl po ohromném výbuchu plynu včera krátce po poledni. Více než sedmdesát lidí přišlo za pár vteřin o střechu nad hlavou. Hasiči vyprostili ženu, která však večer zemřela v Úrazové nemocnici. Posledním, koho záchranáři v troskách domu v Tržní ulici nenašli, je čtyřleté dítě!

 Po explozi se část domu zřítila do ulice, část do dvora. Trosky zasypaly i dvě auta před domem a zranily několik chodců. Výbuch vyrazil i okna protějších domů. Zároveň vyšlehly první plameny. "Je to hrůza! Měl jsem tam babičku (75). Zasypalo ji to, ale naštěstí ji vytáhli. Souseda Peťu (50) to zasypalo po kolena. Taky ho vytáhli. Vracel jsem se domů asi ve čtvrt na dvě, a najednou vidím kouř. Tak jsem tam vlezl," líčil Blesku hrůzný zážitek instalatér Jan Tureček (23).
V očích měl slzy. "Peťa byl zasypaný, babička byla pod ním pod sutinami. Nemám nic! Všechno spadlo na náš byt v přízemí," popisoval neštěstí Tureček.
Až do večera se pohřešovalo několik lidí. Posledním, koho záchranáři do uzávěrky tohoto vydání nenašli, je čtyřleté dítě. Je bohužel pravděpodobné, že je skutečně v sutinách. Starší žena, kterou se hasičům podařilo vyprostit jako poslední, však večer zemřela v brněnské Úrazové nemocnici.
Záchranáři do noci prohledávali ruiny se speciální štěrbinovou kamerou. Ta může být v některých případech spolehlivější než cvičený záchranářský pes. "Skupina našich lidí celý den velice složitě prověřovala, kdo se kde v době výbuchu nacházel," řekl policejní mluvčí. Proto se také údaje o zasypaných lidech neustále měnily.

Hasiči museli evakuovat lidi z okolních domů. Náhradní ubytování by měli mít ve škole v Kneslově ulici. "Vzala jsem jen své dvě kočky," svěřila se šokovaná Věra Kaufová. Příčinu neštěstí - unikající plyn - potvrdilo nezávisle na sobě několik svědků. "Ten plyn dnes hodně smrděl. Ráno, když jsem odjížděl, plynaři něco vrtali před domem do betonu. Když se to stalo, byla matka naštěstí v práci a sestra doma. Odnesla to ale babička," uvedl Tureček. Hasiči s ohněm a dýmem bojovali z plošiny a hasili i ze země. K večeru podepřeli zbývající stěny ruiny dřevěnými a železnými trámy. Hromadu sutin začali odklízet zhruba v devět hodin večer. Dům o 24 bytech obývalo 72 lidí. Je jisté, že jej bude nutné strhnout.


Brno, Tržní Brno, Tržní

23.06.2004 - (avo) - str. 03
Poslední oběť, Kristýnku, našli před polednem

Téma DNES

Brno - Pátrání v sutinách skončilo až včera před polednem. Hasiči našli tělo čtyřleté Kristýnky Frelichové, která zmizela po výbuchu plynu v pětipodlažním činžáku.
Její tělíčko objevili záchranáři metr pod úrovní okolního terénu. Děvčátko propadlo ze čtvrtého patra průrvou, kterou vyrvala exploze ve střední části budovy. Všichni obyvatelé domu jsou z této zprávy zdrceni.
"Je to strašlivé. Byla to tak hodná holčička. Rodiče se oběma dětem velice věnovali. Bez nadsázky jsem nikdy tak úžasnou rodinu nepoznala," říká jedna ze sousedek, Drahoslava Hetschová. Rodiče Kristýnky včetně jejího staršího bratra, který byl v době výbuchu ve škole, jsou v péči psychiatrů. Svoji maminku, osmasedmdesátiletou Františku Jelínkovou, oplakává Jarmila Kosová. Ta v době výbuchu nebyla doma. Ještě několik hodin po tragédii věřila, že je maminka živá.
"Bydlely jsme v tom domě tři roky. Byt v prvním patře se nám stal osudným," řekla Kosová. Její maminka zemřela v pondělí večer v nemocnici. "Žena měla mnohačetná poranění vnitřních orgánů a její stav nebyl slučitelný se životem," uvedl PeterWendsche z Úrazové nemocnice.
Hodinu před pondělní půlnocí našli záchranáři v sutinách před domem mrtvolu šestašedesátileté ženy, která jen procházela v době výbuchu kolem.

3.06.2004 - JAROSLAV ČUŘÍK - str. 03
Exploze v domě: čas se zastavil ve 13.10

Téma DNES

Brno - Čas se zastavil v pondělí ve 13 hodin 10 minut. Pro šestašedesátiletou ženu, která procházela brněnskou Tržní ulicí cestou z práce, to bylo navždy.
Ženu po výbuchu plynu v pětipodlažním domě zasypaly sutiny. Když ji hasiči v jedenáct hodin večer našli, její rozbité hodinky ukazovaly přesný čas exploze. Výbuch plynu, který zpola rozbořil dům, si vyžádal celkem tři oběti.

Plyn byl v ulici cítit od rána

Čas tragédie se začal odpočítávat už v pondělí ráno. Tehdy dostali plynaři hlášení, že v Tržní ulici je silně cítit plyn.
"Oznámení jsme přijali v 9 hodin 35 minut. Na místo okamžitě vyjel montér. Potvrdil vyšší koncentraci plynu a zavolal specialistu, který jezdí detekovat místo úniku. Ten měl v té době jinou práci a na místo přijel v 11 hodin," popsal pondělní dopoledne šéf Jihomoravské plynárenské Dan Ťok.
Pracovníci výkopové firmy pak začali vrtat na několika místech ulice sondy. Když vrtali před domem v Tržní ulici číslo 2, nastal výbuch a z budovy vyšlehly plameny.
"Ten výbuch nebyl silný a evidentně nastal uvnitř domu, ne na ulici," tvrdí Ťok. Jednoho z plynařů po explozi zasáhla sutina do hlavy, lehké zranění utrpěli i další tři dělníci. V nemocnici nakonec skončilo sedm lidí. Desítky dalších záchranáři evakuovali.
S ohněm bojovalo kolem stovky hasičů ze třinácti jednotek z Brna a okolí. "Byl to jeden z největších zásahů v posledních letech," řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.
Hasiči zpočátku dělali tak trochu sisyfovskou práci - hasili oheň, který však byl neustále přiživován unikajícím plynem. Ten se totiž podařilo kvůli zasypanému uzávěru uzavřít až v pět hodin odpoledne.
Boj s následky tragédie byl náročný - podíleli se na něm i speciálně vycvičení psi s psovody, vojáci, policisté, strážníci i úředníci. Mnozí záchranáři byli na místě přes celu noc.

Přes 70 lidí přišlo o přístřeší

O střechu nad hlavou přišlo 72 obyvatel domu. První noc strávili v hotelu Fontána, který patří brněnskému magistrátu. Nyní úředníci shánějí pro postižené lidi volné byty. Do domu se už nikdo nevrátí, včera kvečeru začali dělníci s jeho demolicí.
Útočiště už našel černý psík, kterého objevili po výbuchu záchranáři před domem. Byl v šoku, plný střepů a měl naštípnutou pánev. Teď je v útulku pro opuštěná zvířata.
Příčinu výbuchu vyšetřuje policie. Někteří obyvatelé domu však tvrdí, že plyn v domě unikal už dříve, ale nikdo s tím nic nedělal.
Šéf jihomoravských plynařů Ťok je přesvědčen, že jeho podřízení žádnou chybu neudělali. Pokud by však byl problém v plynových rozvodech uvnitř domu, leží zodpovědnost na majiteli budovy. Dům přitom patří městu.

23.06.2004 - (lin) - str. 01
Na pomoc do Brna letěli i pražští záchranáři

Hasiči hledali zavalené lidi

Zajímavost

Praha - Ani ne dvě hodiny uplynuly od chvíle, kdy v pondělí v brněnském činžáku vybuchl plyn, a v Praze už startoval policejní vrtulník s muži ze záchranného týmu pražských hasičů. Na palubě stroje byla se záchranáři-specialisty také vyhledávací kamera, která se používá při hledání lidí pod sutinami.
Najdi a zachraň. Tak zní v překladu trojice písmen SAR, jež má speciální záchranářský tým ve svém názvu. Jejich pomoc právě nutně potřebovali v jihomoravské metropoli při záchraně lidí z trosek, které zbyly z činžovního domu. Krátce po neštěstí tak zazvonil na operačním středisku pražských hasičů telefon.
"Tříčlenný tým do Brna odletěl na žádost generálního ředitelství hasičského záchranného sboru a brněnských hasičů," uvedl včera vyšetřovatel pražských hasičů Filip Vojtěchovský. "Při hledání lidí byla zapotřebí právě vyhledávací kamera," podotkl.
Trojice pražských hasičů pracovala s ostatními záchranáři, kteří pátrali v sutinách. "Zpátky do hlavního města se vrátili včera časně ráno," uvedl vyšetřovatel.
SAR tým vznikl před několika lety. Bylo totiž potřeba vytvořit speciální skupinu záchranářů, kteří budou schopni zasahovat kdykoliv a při jakékoliv mimořádné situaci, která by nastala v celé České republice a také v zahraničí. Specialisté na záchranné práce už zasahovali například při povodních na Moravě, ale také po zemětřesení v Turecku nebo po vichřici ve Francii.
Kromě práce s vyhledávací kamerou mají a provádějí záchranáři speciální lezecký a potápěčský výcvik, cvičí se v práci se člunem, provádějí výcvik pro práci v podzemí a zdravotní přípravu.

NA POMOC. Trojice členů speciálního záchranářského týmu pražských hasičů odlétá do Brna, kde v pondělí výbuch plynu zničil činžovní dům.
FOTO: HASIČI PRAHA, MIROSLAV KOSMATA

22.06.2004 - ANDREA PAVELKOVÁ, JAROSLAV ČUŘÍK - str. 01
Brnem otřásl zničující výbuch

Explozi plynu v domě v Olomoucké ulici nepřežily dvě ženy, pohřešovaná byla malá holčička

Černovice - Nejprve byl cítit plyn. Pak zazněl výbuch. A potom se zřítila přední stěna pětipatrového domu a vyšlehly plameny.
Tragédie. Po včerejší explozi domu v Olomoucké ulici v Brně zemřely dvě ženy. Osm lidí bylo zraněno. Čtyřletá holčička se pohřešuje.
"Budeme ji hledat celou noc. Do té doby, než ji najdeme," řekl mluvčí brněnské policie Zdeněk Lubas. Pak nastoupí demoliční četa, která poškozenou zeď domu zboří.
Na pomoc záchranářům včera přiletěli vrtulníkem i jejich kolegové z Prahy. "Členové našeho týmu přivezli kameru, která slouží k prohledávání sutin. Máme ji jen my, protože jsme předurčeni pro zásahy při zemětřesení," uvedl šéf hasičských jednotek v Praze Petr Vodička.
První oběť, starší žena, zemřela v Úrazové nemocnici. "Měla těžký úraz vnitřních orgánů," řekl lékař Peter Wendsche. Byla to žena, která se propadla podlahou ze čtvrtého patra do sklepa. Společně s ní se propadl i starší muž, který je nyní ve velmi vážném stavu. Druhou mrtvou ženu nalezli záchranáři hodinu před půlnocí. Její totožnost neznali. "Je možné, že šla náhodou v době výbuchu kolem," řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.
Podle obyvatel ulice byl plyn cítit v okolí domu už od včerejšího rána. Proto také zavolali plynaře. "Po půl desáté dopoledne nám byl na dispečink nahlášen únik plynu, jel tam pracovník pohotovosti, pak pracovníci firmy, která dělá výkopové práce, a začali zjišťovat, co se děje. A pak už nám policie nahlásila ve 13 hodin 13 minut výbuch," řekla mluvčí Jihomoravské plynárenské Dana Altsternová.
Plynaři podle ní byli v době výbuchu přímo na místě, před domem. Jeden z plynařů byl při explozi zraněn.
Příčinu výbuchu vyšetřují policisté. Jedna z obyvatelek postiženého domu Jarmila Kosová uvedla, že problémy s plynem nebyly v budově poprvé. "Plynaři k nám jezdili pravidelně, ale pořádně se nikdy nic nezjistilo. Ten dům byl ve špatném stavu už dlouho, ale nikdo s ním nic i přes naše žádosti nedělal," prohlásila Kosová.
Co bude s polorozbořeným domem dál, se neví. Včera jeho stav zkoumali statici. V první fázi doporučili podepřít některé stěny trámy.
Evakuovaní lidé zamířili do základní školy v Kneslově ulici. "Shromaždiště je v jídelně. Přivážejí je sem a mezitím shánějí ubytování po hotelích a ubytovnách. Jezdí si tu pro ně i příbuzní. Lékaři poskytovali lidem i léky, které si v rychlosti nechali doma," řekl včera pozdě odpoledne školník Petr Flendrovský. Lidé, kteří neměli kam jít, byli nakonec ubytováni v hotelu Fontána u brněnské přehrady, který je jinak mimo provoz.
Kvůli explozi byla včera uzavřena celá ulice, policisté odklonili dopravu jinam. Městská hromadná doprava se ocitla v kritické situaci.
"Nasazujeme na zastávky deset pracovníků, kteří budou informovat cestující o možnostech přepravy. Informace lze získat také na telefonním čísle 543 174 317," řekla mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.

(Viz Téma... Str. C3)

Místo výbuchu plynu

RYCHLE PRYČ! Policisté pomáhají vozíčkáři opustit místo exploze
FOTO: JAROSLAV ŠVANDA

BRÁNA DO "PEKLA". Po výbuchu plynu v Tržní ulici zela v domě velká díra. Záchranáři poté evakuovali okolí a prohledávali sutiny.
FOTO: LUBOMÍR SVOBODA

V PLNÉM NASAZENÍ. Hasiči likvidovali požár několik hodin. I po uzávěrce tohoto vydání bylo na místě práce víc než dost.


22.06.2004 - (jč, avo) - str. 01
Výbuch plynu zbořil dům v Brně, v sutinách zůstala malá holčička

Brno - Nejméně jedna žena zemřela při včerejším výbuchu plynu v pětipodlažním domě v Olomoucké ulici v Brně. V sutinách zřejmě zůstala také čtyřletá holčička, kterou hledali záchranáři se psy a speciální kamerou. Osm lidí bylo při explozi zraněno.
Plyn vybuchl po třinácté hodině. "Část domu se zřítila do ulice, tlaková vlna zničila okna a poškodila auta na protější straně," řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. V domě žilo 72 lidí. Někteří našli útočiště u příbuzných, jiní jsou ubytováni v hotelu Fontána. Požár, který zachvátil dům po výbuchu, hasilo dvanáct hasičských jednotek z Brna a okolí. Policie musela uzavřít celou ulici a odklonit provoz.
"Měli jsme problém vypnout plyn. Ve většině okolních domů se jej podařilo zastavit, ale někde je nutné vykopat díru do země a přerušit vedení," řekl Haid.
Příčinu výbuchu nyní vyšetřuje policie. Zatím není jasné, jak při tom figurovali plynaři, kteří na místo pár hodin před výbuchem přijeli kvůli unikajícímu plynu. Při explozi byl jeden z nich zraněn.

22.06.2004 - ANDREA PAVELKOVÁ - str. 04
Výbuch plynu rozmetal dům v Brně

Jedna žena zemřela * Večer se pohřešovala tříčlenná rodina a holčička * V domě od rána pracovali plynaři

Krátce po jedné hodině odpoledne otřásla centrem Brna exploze. Výbuch plynu zničil dům a několik dalších poškodil. Jedna žena zemřela v nemocnici. Další lidé se pohřešují.

Brno - Ještě několik hodin po výbuchu v Olomoucké ulici v Brně nejsou hasiči schopni uhasit oheň. Všude je plno dýmu a je cítit plyn. Není jasné, zda někdo zůstal v troskách pětipodlažního domu, který v krátké chvíli prohořel od sklepa až po půdu. Záchranáři odvezli do nemocnic osm lidí, z toho dva těžce zraněné. Jedna žena v nemocnici zemřela. V době uzávěrky tohoto vydání pohřešovali záchranáři tříčlennou rodinu a čtyřletou holčičku.
"V tom domě jsem bydlela tři roky s maminkou. Když to bouchlo, nebyla jsem doma. Ani na záchrance mi zatím neřekli, co s ní je. Prý ji odvezli do nemocnice. Měla jsem v tom domě úplně všechno, zbylo mi jen to, co mám na sobě," líčí s pláčem padesátiletá Jarmila Kosová.
Silný výbuch odstřelil čelní stěnu domu, v němž žilo do včerejška 72 nájemníků. Domu hrozí zřícení. Poškozené jsou i okolní domy, tlaková vlna jim vyrazila okenní tabule. Pod sutinami zůstalo i několik aut, která projížděla kolem. "Kdo výbuch způsobil, zatím nemůžeme říci. Víme jen, že zde od rána plynaři řešili problém s unikajícím plynem," řekl brněnský policejní mluvčí Zdeněk Lubas.
Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů a policistů. Odpoledne přiletěla vrtulníkem skupina pražských záchranářů, která má zkušenosti s hledáním v troskách po zemětřesení. Připraveni byli i speciálně vycvičení psi. Nikdo z nich však do domu v té chvíli nemohl. "Dokud to neuhasím, nikdo ze záchranářů do domu nesmí," řekl mluvčí brněnských hasičů Jaroslav Haid.
Podle obyvatel z Olomoucké ulice byl plyn cítit v okolí domu už od rána, a proto zavolali plynaře.
Jarmila Kosová, obyvatelka zasaženého domu, tvrdí, že s plynem byly v domě problémy už několikrát: "Plynaři k nám jezdili pravidelně, ale pořádně se nikdy nic nezjistilo. Ten dům byl ve špatném stavu už dlouho, ale nikdo s ním nic přes naše žádosti nedělal."
Mluvčí Jihomoravské plynárenské Dana Altsternová nedokázala říci nic bližšího: "Dopoledne nám byl na dispečink nahlášen únik plynu, jel tam pracovník pohotovosti, pak pracovníci firmy, která dělá výkopové práce, a začali zjišťovat, co se tam děje. A pak už nám policie nahlásila ve 13.13 výbuch plynu."

DŮM EXPLOZI NEVYDRŽEL. Po výbuchu plynu se zhroutila čelní stěna domu v centru Brna. Hasiči museli proti ohni zasahovat z výsuvných žebříků.
FOTO: JAROSLAV ŠVANDA

EVAKUACE. Městští policisté odvážejí jednoho z obyvatel Olomoucké ulice v Brně. Lidé ze zničeného domu si přitom stěžovali, že v budově býval cítit plyn.

Zásahy

Praxe

 • Výbuch plynu Veverská Bítýška
  Je 24. února 6.00 hodin ráno a drnčí telefon. Málem jsem ho vypnula v domnění, že zvoní budík. „Dobrý den,...
 • Cvičení psovodů předurčených pro mezinárodní operace
  1. - 3. 10. jsme s ostatními psovody z MZO přezkušovali psy v Ostravě ve Vítkovicích. Ještě nikdy jsem neměla možnost...
 • Cvičení na téma: „Výbuch budovy v Židlochovicích“
  V neděli 8. 8. 2010 způsobil výbuch plynu požár budovy u autobusového nádraží v Židlochovicích. Na místo zásahu...
 • Sutinové atesty MV 2009
  17.10.2009 jsme s Arminem obhájili sutinové atesty Ministerstva vnitra. To znamená, že další dva roky jsme evidovaní...
 • Záchranáři cvičili v Hamrech 2009
  Rubrika: Prostějovský deník 25.9.2009                                                                                    ...
 • IMZ Kamenice nad Lipou 2009
  Instukčně metodické zaměstnání držitelů kynologických atestů 3. – 5. Září 2009 Kamenice nad Lipou Ve...
 • WILDERNESS SEMINAR 2009
  18. - 21. června 2009 pořádala Záchranná brigáda kynologů Pardubického kraje WILDERNESS SEMINAR 2009. Pořádala...
 • Atestace Ministerstva vnitra v plochách 2009
  22. – 23. 5.2009 se opět konaly plošné atesty. Tentokrát byly na jižní Moravě v prostoru PČR v Brně – Medlánkách....
 • Mezinárodní setkání kynologických týmů 2007
  Ve dnech 22. - 25. srpna 2007 proběhlo v objektu MV-odborného učiliště požární ochrany v Chomutově a v přilehlých...
 • Pracovní setkání Malé Leváre 2007
  PRACOVNÍ SETKÁNÍ KYNOLOGŮ MALÉ LEVÁRE 2. - 6.7.2007. Účastníci za jednotlivé organizace:                                                                                                                       ...
 • Cvičení USAR Borne Sulinowo 2006
  Cvičení USAR odřadů 9. - 14. 7. 2006, Polská republika - Borne Sulinowo. Ve dnech 9.-14.7.2006 se ve vojenském výcvikovém...
 • IMZ Chomutov 2005
  Odborná příprava kynologů pro nasazení v rámci IZS, 5. - 7. května 2005 Chomutov. Od čtvrtka 5. května 2005 do...
 • Mezinárodní cvičení USAR Žagaň 2005
  Mezinárodní cvičení USAR odřadů 24. 6. - 1. 7. 2005, Polská republika - Žagaň Ve dnech 24.6.-1.7.2005 se ve vojenském...
 • Polská republika EU DREX 2004
  Mezinárodní cvičení USAR odřadů Polská republika EU DREX 2004, 23. - 28. 5. 2004, Polská republika - Žagaň.  Ve...
 • Mezinarodní klání Gdaňsk 2004
  Mezinarodní klání vyhledávacích a kynologických záchraných týmů USAR: 10. - 14. dubna 2004 Gdaňsk ( PL). Záchranáři...
 • Mezinárodní cvičení Žagaň 2003
  Mezinárodní cvičení USAR odřadů, Polská republika – 1. - 6. 6. 2003 Žagaň 2003.                                                                   ...