Text Size

Zkoušky ZZP2 Pelhřimov

ZBK Vysočina byla pověřena 8. 8.2009 v Pelhřimově uspořádáním zkoušek ZZP2. Zkoušky ZZP2 se nyní konají na celostátní úrovni a jsou nejvyšší zkouškou v Národním zkušebním řádu SZBK ČR, která se zabývá sutinovým vyhledáním ŽIVÝCH osob.
Tato zkouška se skládá z oddílu dovednosti, kde pes překonává řadu překážek. Bodované je nejen samotné překonání překážky, ale velkou měrou i poslušnost psa při přechodu mezi překážkami a při pohybu se psovodem po cvičišti.
Dále ZZP2 prověřuje psovoda a psa v denním a nočním terénu sutinového charakteru. Hledá se celkem pět nálezů, kde jeden je ve výšce a čtyři jsou 1- 2m pod povrchem terénu.

Nástup na zkouškyVysoký žebříkVšech 13 psovodů začalo dovednostmi a 4 z nich bohužel nesplnili limit. Na denní terény tedy odjelo 9 psovodů se psy a jako naschvál opět 4 neprošli. Nás 5 posledních zúčastněných, kteří jsme čekali na noční terény, mělo trochu hrůzu z toho, že v noci zase 4 odpadnou.? Nebyli jsme daleko od pravdy, nočními terény jsme prošli pouze dva. To však vůbec neznamená, že ti další tři nebyli připraveni. Miloš Mazálek a Pavel Svoboda předvedli na prvních i druhých terénech nádhernou práci a v noci jim to k jejich velké smůle opravdu jenom nevyšlo. Zato hnědá fena LR Broňka Přibyla si v noci naprosto bez problémů poradila se všemi úkryty a za chvíli už šli oba z terénu i se splněnou zkouškou.

Miloš MazálekPavel Svoboda

Ve dne byli schovaní 3 figuranti a to na nijak velkém ani složitém terénu. Psovodi, kteří nalezli všechny osoby, prokázali, že jejich psi jsou ve výcviku opravdu na dvojkové úrovni. Osoby byly opravdu dobře schované a nedostupné psovi. U první pes musel navíc zvládnout nepříjemný materiál v podobě PET lahví, desek a pneumatik, navíc osoba byla v temné místnosti po přechodu rovnou ze slunného dvora.
V noci byl terén rozlohou ještě menší než denní, ale o to byly těžší úkryty. První úkryt pod zemí nebyl složitý ohledně dohledání pachu, ale byl v rohu místnosti, kterou psovodi procházeli do sklepa, a tudíž tuto místnost podcenily na prohledání. Nefoukalo a pes, který se nedostal přímo nad úkryt, neměl moc šancí pach zachytit. Druhá osoba byla schovaná pod železnou nádrží a silnější proud pachu se šířil do druhé místnosti a padal podél zdi dolů. Psi značili tuto zeď a osobu jako vrchní. Můj pes stále prověřoval tři místnosti vedle sebe, značil nepřesvědčivě vedlejší zeď, až nakonec přeběhl do místnosti s nádrží a osobu dohledal a označil ve správném místě.

Takže celkové skóre: 13 přihlášených zkouškařů, 2 splnily limity. Broňa Přibyl s fenou LR ve známce dobrá a já se psem BOM Armiem Malimitem ve známce velmi dobré jsme obhájili znovu zkoušku.

Noční terénHlášení nálezu


Foto: zdroj ZBK Vysočina