Text Size
Výcvikové centrum LVT Rousměrov 2010

LVT Rousměrov 2010

Ale zpět k táboru. Vedení kynologického klubu Babice u Rosic se snažilo připravit dokonalý program pro začátečníky i pokročilé pejskaře. Z minulých let se nám osvědčily ranní, odpolední a večerní praktické práce se psy, prošpikované poobědovou odbornou přednáškou a nočním povídáním nejen o problémovém a smečkovém chování psů.

Zatímco třetí den tábora byl vyhlášen jako nudný pro některé psovody (naordinovali jsme odpočinek a pracovní klid pro psy), předposlední den měl být v duchu závodním, kde psovodi mohli ukázat nově nabyté zkušenosti v jednání se psem. Bohužel však někteří účastníci museli kvůli pracovním povinnostem přijíždět a odjíždět během týdne, takže závod nemohl proběhnout.

Efektivitu výcvikového tábora jsme dále viděli v odlišném výcviku, než probíhá běžně na cvičišti. Louka byla zaplněná přehlídkou individuálních poslušností, lesy ozvučovalo volání psovodů při hledání ztracených osob a políčka zářila stopujícími psy. Nedaleká voda se čeřila pod množstvím plovoucích aportů. Mladší psi se učili nosit aport z vody, který tam plaval a nebyl vidět. Starší psi pak tyto odhozené a nepřinesené aporty přinášeli J.  Naši miláčci stihli ukázat svým majitelům, že naučené odložení na cvičáku, naprosto selhává u vody.

Závěrem doufám, že všichni zúčastněni odjížděli domů s příjemným pocitem kamarádské party, s novými podněty v soužití se psem a s rozšířenými obzory možné práce se psy. A dále doufám, že příští rok se sejdeme zase s pejskaři, kteří mají zájem si se svým kamarádem hrát, ale přitom mít i vychovaného psa a pěknou poslušnost. Rádi přivítáme i psovody, kteří jsou ochotni své hry se psem předělat na práci, která bude v životě psa efektivní.

Jen správný majitel psa ví, že pes potřebuje kromě fyzické zátěže i zátěž psychickou. A pracovní plemena potřebují práci. Není to o šílené dřině, je to o přemýšlení nad psem samotným. Proč házet psovi doblba klacíky nebo balónky, když u toho může pes pracovat mozkem a cvičit, tzn. například nosit klacek z vody jako aport, podat z vody lano, pádlo, nebo přitáhnout odplavanou nafukovací podušku? Nejen tato hra ohraničená poslušností umožňuje mimo jiné prožít psovi kvalitní život naplněný rozličnými podněty. A kdo se psem pracuje, určitě si neztěžuje na nevhodné chování nudícího se psa.

Aktuality

Mapa