Text Size

Aktuality

Výcvik stop

Co počasí dovolí, každý čtvrtek dopoledne probíhá pro zájemce výcvik stop.

LVT Rousměrov 2018

Po pár letech kynologické přestávky jsem opět ve výru výcviku. Využila jsem pozvánky mého bývalého kynologického klubu a vyrazila na psí tábor.

V KK Babice jsou zkušení psovodi a týden strávený s nimi mi opět mnoho mnoho zkušeností přidal.

Po dlouhé době jsem opět vedla výcvik poslušností, stop i plošných vyhledání v terénu.

Celý týden uběhl velice rychle a to v přátelském duchu. Děkuji za příjemně ztrávený čas.

 

Aktuality 2011

Společné cvičení kynologických týmů v Kaňkově

10. června 2011 (Ústecký kraj, letiště Most - Braňany) při přistávacím manévru došlo k pádu dopravního letounu nedaleko letiště. Části letadla poškodily obydlený statek, kde došlo ke zřícení střechy a části obvodových zdí. Ve stejné době jsou pohřešovány 4 osoby v rodinném domě nedaleko Moldavy, který se zřítil následkem přívalových dešťů. Takto zněl námět cvičení, které se uskutečnilo v rámci instrukčně metodického zaměstnání (IMZ) kynologů předurčených pro záchranné práce. IMZ probíhalo v policejním středisku výcviku policistů a psů Kaňkov ve dnech 9. – 11. června 2011. Účelem každoročního IMZ je prověření a zvýšení připravenosti jednotlivých vyhledávacích a vyprošťovacích týmů. Samotné praktické cvičení pak přispívá ke zkvalitnění vycvičenosti účastníků, souhry kynologických týmů s jednotkami požární ochrany a Policií ČR na místě zásahu a k seznámení účastníků se speciálními technickými prostředky používanými při těchto typech mimořádné událostí.

Text: Jiří Šlechta,

Zdroj: http://www.hzscr.cz/fotogalerie/spolecne-cviceni-kynologickych-tymu-v-kankove.aspx


Sutinové atesty MV 20.-21.5. Kaznějov

 

Byl čtvrtek a atestace začínaly až v pátek. Vzhledem k tomu, že je v republice čím dál méně sutin a domů k demolici, letošní atesty se pořádali až u Plzně. Chudáci Ostraváci a Brňáci, vyjížděli již ve čtvrtek, aby ranní nástup stihli.

Čekal na nás obrovský areál chemičky, kde jsme nesměli opouštět vyhraněný prostor a pouštět psy kvůli bezpečnosti. Počasí slibovalo 26 °C, rozpálený den i bouřky.

Dostavilo se 17 psovodů a přezkoušení se rozjelo. Malá plocha s volnou osobou, zdolání překážky se psem v podobě žebříku a už jsme stáli před sutinou. Na první pohled nic složitého. Fena mě ale přesvědčila o opaku ihned, co vyběhla na sutinu. Naše první osoba byla v budově, která navazovala na určenou sutinu. Maliňačka se dostala do okna, kde chvíli balancovala a já ji naštěstí přesvědčila o tom, že dovnitř nesmí. Byl to pro nás zakázaný prostor. Druhá a třetí osoba ležela 1 – 2m pod sutí. Po 25 minutách jsme opouštěli terén a přecházeli do následující budovy. Zde si Kristýna (Connie) dohledala původní výšku z venku a v další místnosti označovala pach v dírách ve stropě. Denní terény skončily a 11 úspěšných psovodů čekalo na noční práce. Ty byly pro psy jednodušší až motivační. I přes místa, kam pes opravdu nesměl a bez odměňování, všichni psovodi i psi noční částí prošli s úspěšností 100%.

Byla sobota, 2 hodiny ráno, a sice utahaní, ale nadšení jsme zamířili domů. Dodatečně gratuluji všem atestovaným psovodům a přeji jim co nejméně špatných chvilek v praxi.

 


 

Cvičení IZS Přerov

Ve středu 4.5.2011 proběhlo součinnostní cvičení složek IZS v Přerově. Letošní zadání znělo: "Zřícení budovy hotelu". Cvičení se zúčastnily složky ZZS, HZS, Policie ČR a 2 psovodi MV (Miloslav Kučera a Veronika Zemanová).

Celé cvičení bylo pěkně připravené a všichni si opět vyzkoušeli rychlý a kladný výsledek zásahu při spolupráci všech potřebných týmů.


Plošné atesty MV 15.-16.2011 Býchory

V pátek ráno a v sobotu v noci jsme s Arminem absolvovaly plošné atesty, které se tentokrát konaly v Býchorech, v kynologickém středisku policie ČR. Z 21 účastníků prošlo denním 5 ha velkým lesním terénem 18 psovodů. Na noc jsme byli převezeni avií na 2 km vzdálenou střelnici, kde jsme vycházeli na noční terén. Ten byl velice zajímavý. Jednalo se o 5 ha plochy, do které spadal okraj rybníka, kousíček lesa a velká chatová oblast. Zde neprošel pouze jeden psovod. Oba terény měli časový limit 40 minut i s desetiminutovým přesunem. O půl páté ráno proběhlo vyhodnocení a 17 psovodů včetně mě jsme odjížděli s čerstvým atestem domů.

Tím Armin získal pátý atest a celkem mám tedy splněno 8 atestů v plošném i sutinovém vyhledání dohromady.


Zásah Pohořelice

Dne 8.4. 2011 v 6.00 hod došlo v Pohořelicích k pádu části domu. Jeho boční zdi spadly do průjezdu, kterým chodívají lidé. Proto jsme se psem Arminem byly povoláni, abychom prohledaly vytipovaný prostor. V 7.00 hod jsme začali pracovat a v 7.45 byl pro nás ukončen zásah. Pes v troskách neznačil přítomnost žádné osoby.


19.3.2011 Cvičení Prokopka – praktické přezkoušení atestovaných kynologů MV

Rychlý nápad, týden a půl přípravy, den na sutinách… Tak vypadalo ve zkratce sutinové cvičení, které jsme připravili ve spolupráci se sdružením SAR CZ. Přezkoušení patřilo záchranářům kynologům a jejich psům, kteří jsou specialisti na sutiny a jsou atestovaní pod ministerstvem vnitra.

 


Výbuch plynu Veverská Bítýška

Je 24. února 6.00 hodin ráno a drnčí telefon. Málem jsem ho vypnula v domnění, že zvoní budík. „Dobrý den, tady operační středisko…“. Mozek hned ožil a vnímám naplno. „Avizace zásahu kvůli výbuchu plynu v Bítýšce." Ptám se na bližší informace. Jednotka vyjela, není zatím nic konkrétního, podstatné je, že mají hlášení o pohřešované osobě ve zřícené budově.

Okamžitě vstávám, budím rodinu, psy, balím věci. Venku je pořádná zima. Spodní prádlo se mi zdá málo termo na – 16 °C. Už mám vše nachystané a do 12 minut od budíčku stíhám ještě uvařit tolik potřebnou kávu. Znovu drnčí telefon. Operační hlásí, že je jednotka na místě, budova v podstatě stojí a pohřešovaná osoba je nalezená. Zásah pro mě končí. Popřeji hasičům hezký a klidný zbytek služby a už v klidu dopíjím kafčo. Hlavou mi probíhá malinký debreefing.

Takové zásahy jsou z těch nejhezčích. Vše probíhalo vzorově, jak má, ku prospěchu postiženým. Operační důstojník zavolal ihned po jejich hlášení zásahu - pro kynology byl čas na přípravu všeho podstatného - jednotka zasahující na místě okamžitě po průzkumu upřesňuje důležité informace – OS volá zpět kynologickému týmu.

Jsem nadšená, jak kvalitně funguje záchranný systém ohledně sutinového vyhledání. Všechny složky jsou nachystané vyjet, a když nejsou využity, nikdo není zraněn či něco hůř, je to ten nejlepší konec jedné smutné události.


Zimní soustředění Nekoř

23. - 26. 1. 2011 jsem měla tu čest strávit pár dní s Pardubickou brigádou na jejich zimním soustředění. Celé dny probíhaly v duchu dlouhých diskuzí o plošném pátrání, o přípravě psovodů a psů. Děkuji Láďovi Makešovi a Kláře Kmoníčkové za nové poznatky.

Více v článku: Pohádka v Nekoři...

LVT Rousměrov 2010

Červencové sluníčko se usmívalo na všechny psovody, kteří se rozhodli strávit týden s námi, s přírodou a ve výru rozmanitého cvičení se psy.

Náš klub nestaví na první příčky obrany, agility ani jiné moderní sporty se psem. Snažíme se vysvětlit majitelům psů, aby je uměli správně číst, vézt, motivovat a dát jim barvité pracovní vytížení pro správný psychický stav zvířete. Našim cílem je i zapojení cviků poslušnosti do každodenního soužití. Jsme zastánci názoru, že výše zmíněné aktivity se psy jsou nadstavbou pro znalejší psovody a povahově vhodné psy. Nejdůležitější je naučit psa bezproblémovému chování v psí i lidské smečce a společnosti vůbec. A toto učení potom přenášíme do dalších prací, jako jsou mimo jiné i zkoušky. Což je snad logické, když jsme klub pracovní kynologie. Psovody k ničemu nenutíme, jen se snažíme ukázat klady zvládnutého, vycvičeného a poslušného psa. Proč toto úsilí potom nezúročit zkouškou?

Celý článek...

Aktuality 2010

Zimní soustředění Nekoř

23. - 26. 1. 2011 jsem měla tu čest strávit pár dní s Pardubickou brigádou na jejich zimním soustředění. Celé dny probíhaly v duchu dlouhých diskuzí o plošném pátrání, o přípravě psovodů a psů. Děkuji Láďovi Makešovi a Kláře Kmoníčkové za nové poznatky.

Více v článku: Pohádka v Nekoři...

 


Pátrání po Aničce Janatkové

V sobotu od 20.00 hod jsme byli na žádost rodiny nasazeni v Praze na plošném pátrání po Aničce. Prohledávali jsme oblast s lesy, křovisky, opuštěnými budovami a se zahrádkářskou kolonií. Nasadili jsme Armina a střídali ho s Connie dleúnavy psů. V rojnici nám pomáhal Jindra Kettner a hasiči z Písku. Práci jsme ukončili v neděli po páté hodině ráno.

 

 


 

Certifikační cvičení USAR - Ostava 12.-15.10.2010

14. října 2010 (Ivana Svitáková) - Dnes v ranních hodinách bylo ukončeno mezinárodní cvičení, které prověřilo akceschopnost a připravenost k zásahu při mezinárodních záchranných operacích zaměřených na vyhledávání a záchranu osob zavalených v sutinách zřícených domů.

Šedesátiosmi členný tým USAR odřad (Urban Search And Rescue) absolvoval také samotné praktické ukázky v areálu Dolní oblasti Vítkovic. Tým řešil celkem 27 různých vyhledávacích a záchranných scénářů. Místem velení, logistiky a mezinárodního operačního střediska byl areál v Ostravě-Hranečníku, kde si celý tým vybudoval základnu.

Záchranáři předvedli profesionální připravenost v úkolech, které měli během více jak 24 hodin nepřetžitě splnit v rámci praktických ukázek. Od práce kynologů se psy při vyhledávání osob zavalených v sutinách, po jejich vyproštění ze sutin až po simulovaný pád schodiště a následné slaňování se zraněnou osobou ze čtvrtého patra budovy.

Český USAR tým je složený z 68 osob, tvoří 27 hasičů z HZS hlavního města Prahy a 28 hasičů z HZS Moravskoslezského kraje, 2 lékaři Úrazové nemocnice Brno, 10 kynologů se psy z Městské Policie Praha, Městské policie Ostrava a dalších kynologických organizací.


Cvičení psovodů předurčených pro mezinárodní operace

1. - 3. 10. jsme s ostatními psovody z MZO přezkušovali psy v Ostravě ve Vítkovicích. Ještě nikdy jsem neměla možnost vidět, jak Pražáci, Ostraváci a Hlučín cvičí své psy bez dozoru vedení, prostě v klidu. Psi makali hezky, všechny osoby natahovali bez problémů a pohyb na suťce zvládali nadprůměrně dobře.

Asi ten víkend byl pro nás důležitější, než jsme původně mysleli. Opadly z nás obavy a zbytečné stresíky, které nás doprovázejí na každém IMZu či cvičení do praxe. Řešili jsme dohromady dva dny věci kolem nastávajícího certifikačního cvičení USAR a výcviku psů vůbec. Konečně jsme viděli i malé mušky ve výkonu jednotlivých psovodů a psů. Většina se posunula v tomhle ohledu dál a až mě překvapilo, že zkušení psovodi si navzájem radili, pomáhali a nechali si radit s odbouráním toho či onoho problému. Ostraváci, Hlučín, Pražáci a svazáci mají jiné metody výcviku psa od nástřeláku až po hotového psa. To je normální, ale když se to propojilo a vybírali se mladším psům určití figuranti, jejich projev a zájem o hledání za ty dva dny neskutečně poskočil dopředu.

Závěr: Prostě super cvičení, které nám všem hodně dalo.

 


 

plošný terénMistrovství IZS 10. - 12.9. 2010

Na mistrovství jsme s Arminem nastupovali do plošného vyhledání a našim silným partnerem byl v sutinách Olda Hlavačka se svým němčourem šikulou. V plochách jsme zázraky nepředvedli, ale díky Oldovi jsme skončili na pěkném 2. místě.

Celý článek...

 


 

V neděli 8. 8. 2010 způsobil výbuch plynu požár budovy u autobusového nádraží v Židlochovicích. Na místo zásahu se dostavily jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů, Humanitární jednotka ČČK Brno a kynologové.

 

Foto a celý článek...

 

 


 

Červencové sluníčko se usmívalo na všechny psovody, kteří se rozhodli strávit týden s námi, s přírodou a ve výru rozmanitého cvičení se psy.

Náš klub nestaví na první příčky obrany, agility ani jiné moderní sporty se psem. Snažíme se vysvětlit majitelům psů, aby je uměli správně číst, vézt, motivovat a dát jim barvité pracovní vytížení pro správný psychický stav zvířete. Našim cílem je i zapojení cviků poslušnosti do každodenního soužití. Jsme zastánci názoru, že výše zmíněné aktivity se psy jsou nadstavbou pro znalejší psovody a povahově vhodné psy. Nejdůležitější je naučit psa bezproblémovému chování v psí i lidské smečce a společnosti vůbec. A toto učení potom přenášíme do dalších prací, jako jsou mimo jiné i zkoušky. Což je snad logické, když jsme klub pracovní kynologie. Psovody k ničemu nenutíme, jen se snažíme ukázat klady zvládnutého, vycvičeného a poslušného psa. Proč toto úsilí potom nezúročit zkouškou?

Celý článek...

 


 

 

22.6. - 26.6. jsme se s Arminem zúčastnili velkého cvičení s USAR týmem ČR a následně startovali na Mezinárodním klání v Komořanech u Mostu. Kdo měl tu čest zkusit tamní sutiny, tuší, že to nebyla procházka růžovým sadem. Vše jsme zvládli a díky mé kolegyni Lence Cvachové jsme i obhájili 3. místo před zahraničními kolegy. Domů jsme se vrátili sice unavení, ale plní nových a drahocenných zkušenností.

Více článků v sekci "Kynologie v IZS"

 


 

Inetrcup Humanity 6.-9.5.2010

Zase jsme se jednou nechali ukecat na sport a výsledky na sportovním poli tomu odpovídaly. A opět jsem se přesvědčila o tom, že vrcholový sport a praxe nejdou ruku v ruce.
Jako hlavní výcvikář všem svěřencům v kynologickém klubu kladu na srdce, že poslušnost je základ a překážky jsou bonus formou hry psovoda se psem. A také až do Intercupu jsem si myslela, že překážky neboli dovednosti zvládáme se psem na 90% a více. Opak je pravdou.
Na Intercupu jsme soutěžili v sutinách i plochách a začínali jsme poslušnostmi. Ty byly velice pěkné a veškeré sražené body jsme dostali za neklid u dlouhodobého odložení. Armin dodnes bere odložení jako naprostou zbytečnou nudu, a proto ho také řádně prokňučí a propíská, navíc s převalováním.

Více v sekci "Sport"


 

IMZ Komořany 20. – 22. 5. 2010

 

Letos jsme se s Arminem opět zůčastnili školení pro atestované kynology. Jako každý rok vezeme domů mnoho nových poznatků, které právem zařadíme do výcviku nejen našeho, ale i ostatních budoucích záchranných kynologů.

 

Více o IMZu v sekci "Kynologie v IZS"

 


Zkoušky ZTV1 24.4.2010 v Babicích u Rosic

 

Jirka s Connie předvedli opravdu pěkný výkon a během dvou krásných plošných terénů dokázali, že mají na ZTV1 levou zadní...


Zkoušky IPO-R 17. - 18.4.

I letos pořádala KZJ Brno zkouškový maraton pod záštitou IRO.

Z našich členů se zúčastnili Pokorný Jan, Mazálek Miloš, Zeman Jiří a Švestková Veronika.

Honza Pokorný složil úspěšně zkoušku RH-F B,
Miloš Mazálek složil úspěšně zkoušku RH FL A,
Jirka Zeman složil zkoušku RH-FL A,
Veronika Švestková obhájila zkoušku RH-T A.

Všem členům gratulujeme a děkujeme za 100% úspěšnost na mezinárodních zkouškách!!!

Zdroj: http://www.jmbszbk.info/2/

 

 

Z našich členů se zúčastnili Pokorný Jan, Mazálek Miloš, Zeman Jiří a Švestková Veronika.

Honza Pokorný složil úspěšně zkoušku RH-F B,
Miloš Mazálek složil úspěšně zkoušku RH FL A,
Jirka Zeman složil zkoušku RH-FL A,
Veronika Švestková obhájila zkoušku RH-T A.

Všem členům gratulujeme a děkujeme za 100% úspěšnost na mezinárodních zkouškách!!!

 

Zdroj: http://www.jmbszbk.info/2/


 


Destruction 2010

Více článků...

Strana 1 z 2

Začátek
Předchozí
1