Text Size

Kreativní seminář "Výchova a výcvik mladých psů"

V sobotu 19. 10. zahájil Working Dogs sérii školení půldenním kreativní seminářem. První zvolený seminář byl zaměřen na výchovu a výcvik štěňat a mladých psů.

Po krátkém úvodu přišly na řadu ukázky výcviku zkušenějších klientů, aby zúčastnění měli možnost vidět, kam jejich úsilí směřuje.

Následoval skupinový výcvik, kde si psovodi otestovali, jak dokáží současně sledovat ostatní v řadě, jejich psy, sami sebe a hlavně svého psa. Pro některé byla skupina ze začátku tvrdším oříškem, ale všichni se brzy zorientovali a skupinu velmi obstojně zvládli.

Následovala pro některé obávaná soutěž. Soutěž byla připravená zcela jinak, než psovodi očekávali. Dopadla nad očekávání výborně. Nikdo nebyl tak soutěživý, aby porušil pravidla férového chování ke svému psu. Všichni psovodi se zachovali tak bravurně, že nikomu nešlo o výsledek nebo první místo, ale naopak průběhem se věnovali svému kamarádovi, aby úkol vůbec zvládl. Nestandartní závod tudíž vyhráli všichni.

Po připraveném občerstvení a přestávce, během které měli pejsci volno na hromadnou hru, následovala teoretická přednáška na téma: „Metody výcviku psa“. Zvolená přednáška měla majitelům psů vysvětlit, že každé plemeno a každý jednotlivý pes, potřebuje trochu jiný přístup. Účelem přednášky měl být výstup, aby každý psovod vnímal potřeby svého psa, uměl ho číst a cvičil ho efektivně.

Ke konci semináře proběhla diskuze, vyhodnocení a předání výstupních certifikátů.

Všem zúčastněným děkuji za vzorové chování a přátelskou atmosféru. Všem zároveň přeji, aby jejich výchova a výcvik šly tím správným směrem, a aby z toho měli psovodi i jejich miláčci radost. Vždyť výcvik není nucení, ale radostná hra mezi pánem a jeho psem, která zlepšuje jejich vzájemný vztah.