Text Size

Aktuality 2010

Zimní soustředění Nekoř

23. - 26. 1. 2011 jsem měla tu čest strávit pár dní s Pardubickou brigádou na jejich zimním soustředění. Celé dny probíhaly v duchu dlouhých diskuzí o plošném pátrání, o přípravě psovodů a psů. Děkuji Láďovi Makešovi a Kláře Kmoníčkové za nové poznatky.

Více v článku: Pohádka v Nekoři...

 


Pátrání po Aničce Janatkové

V sobotu od 20.00 hod jsme byli na žádost rodiny nasazeni v Praze na plošném pátrání po Aničce. Prohledávali jsme oblast s lesy, křovisky, opuštěnými budovami a se zahrádkářskou kolonií. Nasadili jsme Armina a střídali ho s Connie dleúnavy psů. V rojnici nám pomáhal Jindra Kettner a hasiči z Písku. Práci jsme ukončili v neděli po páté hodině ráno.

 

 


 

Certifikační cvičení USAR - Ostava 12.-15.10.2010

14. října 2010 (Ivana Svitáková) - Dnes v ranních hodinách bylo ukončeno mezinárodní cvičení, které prověřilo akceschopnost a připravenost k zásahu při mezinárodních záchranných operacích zaměřených na vyhledávání a záchranu osob zavalených v sutinách zřícených domů.

Šedesátiosmi členný tým USAR odřad (Urban Search And Rescue) absolvoval také samotné praktické ukázky v areálu Dolní oblasti Vítkovic. Tým řešil celkem 27 různých vyhledávacích a záchranných scénářů. Místem velení, logistiky a mezinárodního operačního střediska byl areál v Ostravě-Hranečníku, kde si celý tým vybudoval základnu.

Záchranáři předvedli profesionální připravenost v úkolech, které měli během více jak 24 hodin nepřetžitě splnit v rámci praktických ukázek. Od práce kynologů se psy při vyhledávání osob zavalených v sutinách, po jejich vyproštění ze sutin až po simulovaný pád schodiště a následné slaňování se zraněnou osobou ze čtvrtého patra budovy.

Český USAR tým je složený z 68 osob, tvoří 27 hasičů z HZS hlavního města Prahy a 28 hasičů z HZS Moravskoslezského kraje, 2 lékaři Úrazové nemocnice Brno, 10 kynologů se psy z Městské Policie Praha, Městské policie Ostrava a dalších kynologických organizací.


Cvičení psovodů předurčených pro mezinárodní operace

1. - 3. 10. jsme s ostatními psovody z MZO přezkušovali psy v Ostravě ve Vítkovicích. Ještě nikdy jsem neměla možnost vidět, jak Pražáci, Ostraváci a Hlučín cvičí své psy bez dozoru vedení, prostě v klidu. Psi makali hezky, všechny osoby natahovali bez problémů a pohyb na suťce zvládali nadprůměrně dobře.

Asi ten víkend byl pro nás důležitější, než jsme původně mysleli. Opadly z nás obavy a zbytečné stresíky, které nás doprovázejí na každém IMZu či cvičení do praxe. Řešili jsme dohromady dva dny věci kolem nastávajícího certifikačního cvičení USAR a výcviku psů vůbec. Konečně jsme viděli i malé mušky ve výkonu jednotlivých psovodů a psů. Většina se posunula v tomhle ohledu dál a až mě překvapilo, že zkušení psovodi si navzájem radili, pomáhali a nechali si radit s odbouráním toho či onoho problému. Ostraváci, Hlučín, Pražáci a svazáci mají jiné metody výcviku psa od nástřeláku až po hotového psa. To je normální, ale když se to propojilo a vybírali se mladším psům určití figuranti, jejich projev a zájem o hledání za ty dva dny neskutečně poskočil dopředu.

Závěr: Prostě super cvičení, které nám všem hodně dalo.

 


 

plošný terénMistrovství IZS 10. - 12.9. 2010

Na mistrovství jsme s Arminem nastupovali do plošného vyhledání a našim silným partnerem byl v sutinách Olda Hlavačka se svým němčourem šikulou. V plochách jsme zázraky nepředvedli, ale díky Oldovi jsme skončili na pěkném 2. místě.

Celý článek...

 


 

V neděli 8. 8. 2010 způsobil výbuch plynu požár budovy u autobusového nádraží v Židlochovicích. Na místo zásahu se dostavily jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů, Humanitární jednotka ČČK Brno a kynologové.

 

Foto a celý článek...

 

 


 

Červencové sluníčko se usmívalo na všechny psovody, kteří se rozhodli strávit týden s námi, s přírodou a ve výru rozmanitého cvičení se psy.

Náš klub nestaví na první příčky obrany, agility ani jiné moderní sporty se psem. Snažíme se vysvětlit majitelům psů, aby je uměli správně číst, vézt, motivovat a dát jim barvité pracovní vytížení pro správný psychický stav zvířete. Našim cílem je i zapojení cviků poslušnosti do každodenního soužití. Jsme zastánci názoru, že výše zmíněné aktivity se psy jsou nadstavbou pro znalejší psovody a povahově vhodné psy. Nejdůležitější je naučit psa bezproblémovému chování v psí i lidské smečce a společnosti vůbec. A toto učení potom přenášíme do dalších prací, jako jsou mimo jiné i zkoušky. Což je snad logické, když jsme klub pracovní kynologie. Psovody k ničemu nenutíme, jen se snažíme ukázat klady zvládnutého, vycvičeného a poslušného psa. Proč toto úsilí potom nezúročit zkouškou?

Celý článek...

 


 

 

22.6. - 26.6. jsme se s Arminem zúčastnili velkého cvičení s USAR týmem ČR a následně startovali na Mezinárodním klání v Komořanech u Mostu. Kdo měl tu čest zkusit tamní sutiny, tuší, že to nebyla procházka růžovým sadem. Vše jsme zvládli a díky mé kolegyni Lence Cvachové jsme i obhájili 3. místo před zahraničními kolegy. Domů jsme se vrátili sice unavení, ale plní nových a drahocenných zkušenností.

Více článků v sekci "Kynologie v IZS"

 


 

Inetrcup Humanity 6.-9.5.2010

Zase jsme se jednou nechali ukecat na sport a výsledky na sportovním poli tomu odpovídaly. A opět jsem se přesvědčila o tom, že vrcholový sport a praxe nejdou ruku v ruce.
Jako hlavní výcvikář všem svěřencům v kynologickém klubu kladu na srdce, že poslušnost je základ a překážky jsou bonus formou hry psovoda se psem. A také až do Intercupu jsem si myslela, že překážky neboli dovednosti zvládáme se psem na 90% a více. Opak je pravdou.
Na Intercupu jsme soutěžili v sutinách i plochách a začínali jsme poslušnostmi. Ty byly velice pěkné a veškeré sražené body jsme dostali za neklid u dlouhodobého odložení. Armin dodnes bere odložení jako naprostou zbytečnou nudu, a proto ho také řádně prokňučí a propíská, navíc s převalováním.

Více v sekci "Sport"


 

IMZ Komořany 20. – 22. 5. 2010

 

Letos jsme se s Arminem opět zůčastnili školení pro atestované kynology. Jako každý rok vezeme domů mnoho nových poznatků, které právem zařadíme do výcviku nejen našeho, ale i ostatních budoucích záchranných kynologů.

 

Více o IMZu v sekci "Kynologie v IZS"

 


Zkoušky ZTV1 24.4.2010 v Babicích u Rosic

 

Jirka s Connie předvedli opravdu pěkný výkon a během dvou krásných plošných terénů dokázali, že mají na ZTV1 levou zadní...


Zkoušky IPO-R 17. - 18.4.

I letos pořádala KZJ Brno zkouškový maraton pod záštitou IRO.

Z našich členů se zúčastnili Pokorný Jan, Mazálek Miloš, Zeman Jiří a Švestková Veronika.

Honza Pokorný složil úspěšně zkoušku RH-F B,
Miloš Mazálek složil úspěšně zkoušku RH FL A,
Jirka Zeman složil zkoušku RH-FL A,
Veronika Švestková obhájila zkoušku RH-T A.

Všem členům gratulujeme a děkujeme za 100% úspěšnost na mezinárodních zkouškách!!!

Zdroj: http://www.jmbszbk.info/2/

 

 

Z našich členů se zúčastnili Pokorný Jan, Mazálek Miloš, Zeman Jiří a Švestková Veronika.

Honza Pokorný složil úspěšně zkoušku RH-F B,
Miloš Mazálek složil úspěšně zkoušku RH FL A,
Jirka Zeman složil zkoušku RH-FL A,
Veronika Švestková obhájila zkoušku RH-T A.

Všem členům gratulujeme a děkujeme za 100% úspěšnost na mezinárodních zkouškách!!!

 

Zdroj: http://www.jmbszbk.info/2/


 


Destruction 2010