Text Size
Chovatelství Výběr a pořízení psa Převzetí štěněte a první den doma

Vše začíná tím, že si zamluvíme štěně. A když už pro něj jedeme , měli bychom být řádně připraveni.

Doma, na zahradě nebo v kotci máme mít připravené vlastní místo a pelech pro štěně. Může se stát, že v budoucnu nebude chtít být mladý pes přesně na místě, které jsme mu vybereme. Měli bychom to částečně respektovat. Nejen, že pes cítí kladné a záporné patogenní zóny a v těch záporných nechce odpočívat, navíc si pes vždy vybírá místo, kde z poklidu může pozorovat dění v rodině.

Když odjíždíme pro štěně, je dobré myslet na to, abychom si k chovateli dovezli vlastní látku, na kterou během „podepisování smlouvy“ odložíme fenu – matku. Nebo můžeme dovézt i plyšové zvířátko, které bude v prvních chvílích nahrazovat štěněti pocit měkkého bezpečí. Napachovaná látka i hračka dodá psovi pocit jistoty a zmenší stres z odtržení od jeho smečky a všeho známého.

 

Doma již musíme mít sehnané potřebné vybavení. Patří sem mimo jiné lehký látkový obojek, krátké a dlouhé vodítko, misky na jídlo a vodu, hračky, vybavená psí lékárnička, kontakt na našeho budoucího veterináře a samozřejmě krmení. Pokud budeme krmit granulemi, musíme mít stejnou značku granulí, jakou používá chovatel!

U chovatele štěně zkontrolujeme, zda je na pohled zdravé, zda nemá výtok s očí, uší či z oblasti řitního otvoru. Nemělo by mít ani kýlu nebo zápach s tlamy. Štěně musí být vitální, hravé a plné zájmu o okolí.

Rovněž se chovatele doptáme na všechny otázky, které jsme zapomněli položit při výběru psa. Po podepsání smlouvy a převzetí štěněte, je dobré štěňátko za přítomnosti chovatele vyvenčit a polohladové naložit opatrně a v klidu do auta. Nejvýhodnější je většinou nasadit mu již před jízdou obojek. Štěně má plno jiných stresů a obojku si většinou ani nevšimne. Na druhou stranu jsme s obojkem ve výhodě. Kdyby štěně po cestě zvracelo nebo chtělo čůrat, připneme jej na vodítko a máme ho tím zajištěné proti útěku nebo náhlému úrazu. Většinou mají štěňátka od narození barevnou šňůrku kolem krku, takže pokud mu hned nasadíme malinký obojek a necháme mu ho, nemusíme ho dále složitě zvykat na obojek, ale pouze na vodítko.

Po příjezdu domů štěně necháme rozkoukat, napít a odpočinout v naprostém klidu. Krmení nachystáme dle pokynů chovatele za hodinu až dvě po návratu. Hned doma platí pravidlo číslo jedna. Rodina i všichni naši známí jsou nesmírně zvědaví na nový přírůstek. Štěně však musí mít absolutní klid! Odložte návštěvy na druhý až třetí den. Vždy myslete na to, že štěně je stresované a mnoho podnětů zatěžujících jeho nezralou nervovou soustavu ho může poškodit psychicky i fyzicky.

Asi nejvhodnější je mít dva až tři dny dovolenou, abychom štěně začali začleňovat do domácnosti, ukázali mu domovní řád a jeho místo ve smečce. Máme čas se s ním seznámit, ukázat mu budoucí řád, venčit ho a řádně krmit.

Následující den uvědomíme svého veterináře o novém štěněti a domluvíme se s ním na řádnou prohlídku, následné očkování a odčervení. Kvalitní veterinář by vám měl poradit i s krmením a vhodnými granulemi.

V dalším článku se zaměříme na první týdny se psem. Protože se už jedná o řádnou výchovu psa, budeme následné texty zvěřejňovat v sekci "Výcvik - Výchova psa".

 

Všechna práva vyhrazena. Obsah je chráněn autorskými právy autorů příspěvků. Jakékoliv kopírování obsahu i jeho jednotlivých částí bez písemného souhlasu autorů je trestné.

 • Výběr štěněte
  • Stručný nástin povahového testu
  • Odborný postup při výběru psa
  • Zajištění podmínek pro štěně
  • Převzetí štěněte
 • Povahový test štěňat
  Tento test platí od roku 1975 (Campbell). Hodnocení štěněte podle jeho povahových rysů, ty jsou předpokladem pro zařazení psa do specializovaného...
 • Převzetí štěněte a první den doma
  Vše začíná tím, že si zamluvíme štěně. A když už pro něj jedeme , měli bychom být řádně připraveni. Doma, na zahradě nebo v kotci...